Kadınlar ilişkide ne ister?

Uzun süreli ilişkilerde, normalde kadınların daha fazla önem verdiği düşünülen sarılmalar ve öpüşmelerin etkisinin zaman geçtikçe erkekler için daha önemli hale geldiğini ortaya çıktı.

Buna göre, yaklaşık 15 yıllık bir ilişkide, kadınlar için seks daha tercih edilir bir hale geliyor. Araştırma, farklı ülkelerden 1 yıl ila 51 yıl arasında ilişkileri bulunan 1000’i aşkın çift arasında yapıldı.

Katılımcı çiftlerin yarısı, en az 25 yıldır birlikteydi. Yaşları 40-70 arasındaki katılımcılara, son bir ayda kaç kez öpüştükleri, sarıldıkları ve seks yaptıkları soruları yöneltildi.

İlişkideki ve cinsel yaşamda mutluluklarının dereceleri soruldu. Sık sık öpüşen ve sarılan erkekler, partnerlerinden bu derece ilgi görmeyen erkeklerden ortalama üç kat daha mutlu olduğu belirlendi.

Kadınlar ise bu tür ilgi gösterilerinin mutlu olup olmamaları üzerinde etkisinin çok az olduğunu belirtti. Hem erkekler hem de kadınlar ilişkiler uzun sürdükçee cinsel hayatlarının geliştiğini ifade etti.

İLİŞKİNİN 15 YILI ÇOK ÖNEMLİ

Araştırmaya göre ilişkinin ilk 15 yılında kadınlar erkeklere göre cinsel anlamda daha az tatmin oluyor. Ancak 15 yıldan sonra tatmin düzeyleri başlangıca göre yüzde 20 artıyor.

Araştırmacı ekibin başındaki Julia Heiman’a göre, bunun yaşın ilerlemsiyle beklentilerin değişmesine ve çocukların büyümesi sonucu baskıların azalmasına bağlıyor.

Araştırma sonuçlarının beklenenden farklı olduğunu belirten Heiman, erkeklerde mutluluk söz konusu olduğunda sarılmaların, öpüşmelerin daha kadınlar için olduğundan daha önemli hale geldiğini söylüyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.