İyi bir uyku hastalıkları önlüyor

Tubingen Üniversitesi’nde gerçekleştirilen araştırmalara katılan Jan Born, hafızamızın ve bağışıklık sistemimizin bilgileri işlerken çok benzer yollar kullandığını ifade etti. Hafızamız ve bağışıklık sistemimiz ilk bilgileri kısa süreli belleğe alırken, uyuduğumuzda bunu uzun süreli belleğe gönderiyor. Hafıza ve bağışıklık arasında benzerlikler, tesadüf ve ortak faktörlerin ötesinde gözüküyor.

Jan Born, uzun süredir bilindiği gibi, iyi ve uzun bir uykunun psikolojik etkisinin uzun süreli hafızayı desteklediğini, yeni araştırmalarla uzun bir uykunun bütün organizma üzerinde etkisi olduğunun ortaya çıkarıldığını açıkladı.

Uzun ve iyi bir uyku, hastalıklarla mücadele eden bağışıklık sisteminin bakteri ve mikroplardan bilgi almasını kolaylaştırıyor. Bağışıklık sisteminin mikrop ve bakterilerden elde ettiği ‘T Hücreleri’, sistemin bakteri ve mikroplar hakkında hafıza elde etmesine olanak tanıyor. Bu yüzden iyi bir uyku, sistemin bakteri ve mikropları iyi tanımasına, mücadele yöntemi belirlemesine yardımcı oluyor.

Araştırmalara katılan Profesör Born, iyi bir uyku uyumadığımız durumlarda bağışıklık sistemimizin yanlış bakteri ve mikroplara odaklanabileceğini, bu yüzden virüslerin kolayca bazı parçalarını değiştirerek bağışıklık sisteminin verdiği tepkilerden kaçabileceğini söylüyor.

Ancak iyi bir uyku ile elde edilebilen, mikrop ve bakterilere karşı bilgi içeren ‘T Hücreleri’ fazla sayıdaysa, zararlı mikroorganizmalarla mücadelede büyük avantaj sağlanıyor. Nöröbilim alanındaki çalışmalarıyla tanınan Profesör Born, bağışıklık sisteminin “hatırlama” fonksiyonunun daha iyi anlaşılması durumunda aşıların geliştirilmesinde büyük yol alınacağını umduğunu belirtiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.