Anasayfa » Göz Sağlığı » Ispanak Sarı Noktayı engelliyor

Ispanak Sarı Noktayı engelliyor

Ispanak Sarı Noktaya karşı gözleri koruyor

Manchester Üniversitesi nin yaptığı son araştırmada ilk olarak ıspanak almak üzere brokoli gibi yeşil sebzelerin Makula Dejenerasyonu nu yasaklayıcı lutein ve zeaksantin içerdiği ortaya çıktı. Yapılan çalışmalar sonucunda Esas Reis çizgi film karakterinin bize sevdirdiği ıspanağın gözlerde körlüğe niçin olan “Sarı Nokta” hastalığını engellediği açıklandı.

İngiltere nin ünlü üniversitesi Manchester da yapılan son araştırma, ıspanak yemenin körlüğe niçin olan Sarı Nokta hastalığına karşısında gözleri koruyabildiğini ortaya koydu. Esas Reis ile özdeşleşen, ona doğaüstü güçler karşılayan ıspanağın gözler üzerindeki etkisini ölçen araştırmacılar, ıspanağın lutein adlı kimyasal bakımından varlıklı olduğunu ve “Sarı Nokta” hastalığından koruduğunu belirledi.

Yaşa Tabi Sarı Nokta hastalığı, İngiltere de 75 yaş üstü erkeklerin %12 sini, kadınların ise %29 unu etkilemektedir. Manchester Üniversitesi Yaşam Bilimleri fakültesinden Dr. Murray ve ekibinin, Tinsley Ophtalmic İnstrument ortaklığı ile gerçekleştirdiği araştırmada lutein ve zeaksantin seviyeleri ölçülerek makular pigment seviyesindeki düşmenin görme bozukluğu ile ilişkisine bakıldı.

Makula olarak da tanıdık retinanın merkezinde yer alan ve Sarı Nokta hastalığına karşısında gözü koruyan Makular Pigmentin eksik olduğu durumlarda, bu eksikliği lutein ile zeaksantin bakımından varlıklı, ilk kez ıspanak almak üzere tatlı mısır, brokoli ve kara lahana gibi sebzelerin giderip gideremeyeceği incelendi.

Bileşenleri yüksek seviyede lutein ve zeaksantin taşıyan yiyecekler yendiğinde makular pigmentin artıp dejenerasyon sürecini yavaşlatıp yavaşlatmadığını test etmeyi amaçlayan araştırma, bu sebzelerin Sarı Nokta ya karşısında koruma sağladığını gösterse de, her gün tatmin edici miktarda lutein içeren meyve ve sebze tüketilmesinin zor olduğu biliniyor. Çünkü yeterli miktarı olmak için belirtilmiş besinlerden günlük olarak fazla fazla miktarda (günlük 1,2 kg mısır veya 48 adet yumurta gibi) harcamak gerekiyor. böylece Sarı Nokta hastalığı için geliştirilmiş özel göz vitaminlerini tüketerek, antioksidan açığı tamamlanabiliyor. İçeriğinde göz için yardımcı olacak tüm vitamin ve antioksidanları bulunduran mikronutrisyon* ürünleri hastalığın ileri evreye geçme riskini azaltabiliyor.

* Mikronutrisyon, mikro besin ile anlamdaş olup, özellikle ceset için gerekli beslenme desteklerinin istenen oranda alınması şeklinde tanımlanabilir. Mikro beslenmenin en net örneklerinden birinin lutein ve öteki antioksidanlar içeren vitaminler olduğu söylenebilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.