İnsan Hayatını Çok Sıkıntıya Sokan Ciddi Alerjiler

Az önce de belirttiğim gibi, bir ilaç ya da bir gıda alımı veyahutta arı gibi bir böcek sokması ardından çok hızlı bir şekilde ortaya çıkan, nefes darlığı, boğazda şişme ile boğulma, kalpte ciddi çarpıntı ve tansiyonun hızla düşmesi ardından bilinç kaybı ve ölümle sonuçlanabilecek anafilaksi reaksiyonları en korkutucu alerjik hastalık tipidir.

Bunun dışında alerjik astım gerçekten çok ciddi sıkıntılar yaratabilir. İş gücü kaybından çok daha öte neredeyse yaşamın tüm alanlarında kısıtlanmalar yaratabilir. Efor kapasitesinde azalma, çabuk yorulma, nefes nefese kalma, öksürük krizleri gibi bulgular hayatı zorlaştırırken; bazen açılmayan ciddi astım atakları hayatı tehdit edebilir.

Ürtiker atakları, alerjik rinokonjunktivit gibi hastalıklar da kişilerde ciddi yaşam kalitesi kısıtlanmaları oluşturabilir. Bir çok vakanın ataklar esnasında iş ve/veya okuluna devam edemediğini; sosyal yaşamının sekteye uğradığını biliyoruz.

Tüm alerji vakalarının hayatını zora sokan önemli şeylerden biri de ne yediğine, nerede yaşadığına, hangi ilaçtan kaçacağına son derece ciddi şekilde dikkat etmesi gerekliliğidir. Çünkü bu hastalarda atağı davet eden etmenden uzak durmak çok önemlidir. Burada gösterilecek azami dikkat hastalık ataklarını engelleyebilir. Ancak; düşünsenize, bu şekilde endişeli ve belki de hafif paranoid bir yaşam şekli kişiyi ne kadar çok mutsuz edebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.