Anasayfa » Sağlık Haberleri » İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?
İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?
İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

İdrar Yolu Enfeksiyonu Neden Olur?

Sık rastlanan bir afiyet problemi olan idrar yolu enfeksiyonu, özellikle de kadınların erkeklere oranla idrar yollarının daha kısa olmasından kaynaklı sık sık yaşadıkları bir sorundur. Peki, idrar yolu enfeksiyonu nedenleri nelerdir? İşte, merak edilen idrar yolu enfeksiyonu sebepleri.

İdrar yolları enfeksiyonu fazla can sıkıcı bir sorun olmaktadır. Kimi süre kendiliğinden geçer, kimi zamanda doktor tedavisi olmadan geçmemektedir. Ağrılı ve bezginlik verici bu sorunun nedenleri idrar yolunda biriken bakteri ve mikroplardır. Vücudun savunma sistemi negatif etkilendiği süre, idrar yollarında biriken bakteri ve mikroplar enfeksiyon oluşturur.

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedenleri

* Yaşanılan idrar yolu enfeksiyonu nedenleri başında bakteriler gelmektedir. Sindirim sisteminde bulunan bakteriler, idrar yolu enfeksiyonunu husule getirir. Eğer bu bakteriler böbreklere değin ulaşırsa, o zamanda böbrek enfeksiyonuna sebep olur ve bu da çok ciddi bir sorun demektir.

* Hijyene uyarı etmeme de bir diğer idrar yolu enfeksiyonu sebebidir. Tuvalette iken özellikle de kadınların temizliğini önden arkaya dürüst yapması tavsiye edilir. Böylece mikroplar idrar yoluna giremez. Tuvalet temizliği dışarıya, defalarca iç çamaşırın kuru ve pak olmasına da itina gösterilmelidir.

* İdrar yolu enfeksiyon nedenlerinden bir diğeri ise, böbreklerde biriken taşlardır. Böbrek taşı sorunu idrar yolunun tıkanmasına sebep olduğu için, idrar yolu enfeksiyonu kaçınılmazdır.

* Mesanenin bütün boşalmaması, kabızlık, bağışıklık sisteminin zayıflaması, idrar yolu enfeksiyonu olan bir partnerle cinsel ilişki daidrar yolu enfeksiyonu sebepleri arasındadır. Hem hamilelik ve menopoz döneminde de kadınların bağışıklık sistemi zayıfladığı için idrar yolu enfeksiyonuna sık yakalanma ihtimalleri artar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.