Anasayfa » Kadın Sağlığı » Hormonlarla ilgili konular
Hormonlarla ilgili konular
Hormonlarla ilgili konular

Hormonlarla ilgili konular

Yeni doğan kız bebek
Yeni doğan bir kız bebeğin rahmi de dahil genital organları annesindeki östrojenin etkisiyle şişirilmiş gibidir. Ara Sıra hafif kanlı olabilen bir
vajinal akıntı sık görülür. Bu sahiden bir tür âdet görme provası gibidir. Genellikle ağrısızdır, bir günden kısa sürer ve tedavi gerektirmez. Kız bebeğin vücudunun hormon düzeylerindeki düşmeye böyle bir yanıt vermesi cisim işleyişinin adi olduğunun işaretidir. Fakat bu dönemden daha sonra buluğ çağına erişene dek vajinal kanama olmaması gerekir. Eğer olursa (genelde hafif bir enfeksiyona ya da vajina da tanıdık olmayan ceset bulunmasına bağlıdır) nedeni araştırılmalıdır. Yeni doğan kız bebeğin labyumları fazla nadir olarak doğumda birleşik gibi görünebilirse de çoğunlukla zahmetsizce ayrılabilir. Anneden kaynaklanan hormon artıkları nedeniyle memelerinde şişme görülebilir; oysa bu şart 6 hafta içinde normale dönmelidir.

Bez değişiklik
Erkek bebeği olan yeni anneler çoğunlukla bebeğin “apış arasf’nı temizlemekte ne dek zorlandıklarından söz eder. Ama kız bebeğin altını arındırmak çok daha zordur. Erkek bebeklerde bari genital organlar kapalı bir kutu gibidir; buna karşılık ufak kızlarda kirlenebilen ve temizlenmesi gereken o kadar çok kıvrım ve dar gizli köşe bucak vardır. Bebek kakası cildi kolaylıkla tahriş edebildiği için genital organların çevresinin adamakıllı temizlenmesi önemlidir. Ancak vajina büyük oranda himen (kızlık zarı) ile korunduğu için temizlerken derinlemesine uzanmaya gerek yoktur. Kızınız aslında tam da sizin gibi olduğu halde, ara sıra neyin ne olduğunu anlamak zorlama gelebilir. Neyi nasıl yapmanız ve altını değiştirirken nereleri temizlemeniz gerektiği konusunda belirli değilseniz, ebeye veya bebeğinizle ilgilenen hekime sorun.

Kadınsı genital organlarını etkileyen doğumsal kusurlar
Kadınsı üreme sistemi, anne rahmindeyken sağlı sollu iki “tüp” sisteminden gelişir. Bu tüp sistemlerinin üstteki bölümleri öbür kalarak fallop tüplerini (yumurta kanalı) oluşturur. Daha Alçak bölümler ise birleşerek rahmi ve vajinanın üçte iki üstteki bölümünü meydana getirir. Vajinanın daha alçak üçte birlik bölümü vulva derisinin içe doğru kıvrılmasıyla oluşur. Ortasında küçük bir açıklık yer alan himen adlı ince çeper, iki sistemin birleştiği düzeyi belirler. Ama vücudun diğer organlarında olduğu gibi genital kanalın da gelişimi sırasında hatalar olabilir ve bir takım doğumsal kusurlar ortaya çıkabilir. Her 1 500-2 000 kız bebekten biri bir nesil genital anormallikle doğar. Bunların bazıları hemencecik fark edilecek değin aşikârdır; diğerleriyse çocuğun buluğa ermediği ya da buluğ çağının öteki belirtileri görüldüğü halde âdetlerin başlamadığı fark edildiğinde açığa çıkar. En sık rastlanan aykırılık, kızlık zarında hiç delik bulunmaması olarak tanımlanan imperfore himendir. Bu şart öteki açılardan gelişimi bütün olarak olağan olan bir genç kızda âdet döneminin başlamamasıyla ortaya çıkar. Fiilen âdet başlamıştır, ama kan himenin üzerinde vajinada birikir. Tanı konduktan sonradan basit bir cerrahi girişimle bu şart düzeltilebilir.
Görece sık rastlanan bir diğer sorun, iki kanal sisteminin rahim düzeyinde olması gerektiği biçimde birleşmemesidir. Bazen rahmin üstteki bölümünde küçük bir bölme kalır veya yaklaşık olarak servikse (rahim ağzı) değin uzanan bir duvar nedeniyle “çift boynuzlu” rahim (uterus bikomis) gelişebilir. Bu tür bir gelişimsel hata genellikle herhangi bir belirtiye niçin olmasa da bazen âdet döneminde yoğun kanamalara ve tekrarlayan düşüklere yol açabilir. Bir ultrasonografi incelemesiyle tanı konabilir. Minik bölmeler cerrahi girişimle çıkartılabilir, ama çift boynuzlu rahimde tedavi fazla daha zordur. Fazla ender olarak çift rahim ve tanesi ait birer serviks bulunabilir (ve evet, bu durumda bir kadının ikişer “smear” testi yaptırması gerekir!) ve hatta ara sıra üst vajina da çift olabilir.

Kızlarda hormonlarla ilgili sorunlara veya kromozom anormalliklerine tabi daha ciddi bir takım problemlerle de karşılaşılabilir.

Turner sendromu
Bu sendrom, yeni doğan her 2 000 kız bebekten Tini etkiler. Nedeni X kromozomlarından birinin bulunmaması ya da kusurlu olmasıdır; sonuçta çocuk iki yerine tek X kromozomuyla doğar. Belirtileri arasında zirve kısalığı, yele boyun, ikincil cinsiyet özelliklerinin gelişmemesi, geniş ve yassı göğüs kafesi, düşük saç çizgisi, düşük kulak, el ve ayak tırnaklarının yumuşak olması ve düşük gözkapaklan vardır. Kromozom anormalliği ne değin belirginse, belirtiler o kadar aşikârdır; belirtilerin en fazla göze çarptığı bireyler, sendromun tüm özelliklerini taşıyan kişilerdir. Kromozomun sadece bir bölümünün eksik olduğu kişilerde ise yalnızca hafif belirtiler olabilir. iki X kromozomunun da eksik olması yumurtalıkların gelişimini etkiler ve bu da olması gereken yaşta östrojen üretiminin başlamayacağı anlamına gelir. Bazen meme gelişimi ya da buluğ çağının öteki belirtilerinin görülmemesi sonucu tanı konur. Turner sendromu olan kızlarda, normalde buluğ çağında izlenen büyüme atağı da görülmez ve bu nedenle çocuğun boyu kısa kalır. Östrojen tedavisi, bu sendromu içeren çocuğun cinsel olgunluğa ulaşmasını sağlar ve ideal olanı, normalde buluğ çağının başladığı ergenliğin birincil yıllarında tedaviye başlanmasıdır. Östrojen tedavisi osteoporozu durdurmak açısından da önemlidir. Turner sendromlu kadınlar uzun ve sağlıklı bir hayat sürebilir; fakat yumurtalıklarının olmaması ne yazık oysa çocuk doğuramayacakları anlamına kazanç.

Konjenital adrenal hiperplazi (KAH)
Bu durumun nedeni, böbreküstü bezlerinde aşırı miktarda testosteron üretilmesidir. sonuç olarak kız bebek minik bir fallusu hatırlatan büyümüş bir klitorisle doğar. Daha ağır vakalarda dış genital organlar daha da erkeksi görünebilir. Hatta mesaneden (idrar torbası) meydana çıkan idrar kanalı (üretra) minik bir penisten geçerek dışarı açılabilir; büyümüş ve birbiriyle kaynamış olan labyumlar, minik bir skrotuma (erbezi torbası) benzeyebilir. Ancak bebeğin iç genital organları rahim, fallop tüpleri, yumurtalıklar ve vajinadır. KAH genetiktir; anormal gen taşıyan ebeveynlerden aktarılan genler sebebiyle gelişir. Bu durumun ortaya çıkması için, genin hem anneden ayrıca de babadan geçmesi gerekir. Sadece bir ebeveynden geni bölge bebeklerde genital organlar normaldir; fakat bu bebekler olağandışı geni taşıdıkları için ileride KAH’lı bir çocuklarının olma ihtimali vardır. KAH’lı bir çocuk doğuran bayan, daha sonraki gebeliklerinde doğum öncesi tanı testi yapılmasını talep edebilir. KAH, anormal hormon seviyelerini düzeltmek için alınan ilaçlarla çare edilir. Bu ilaçları çoğunlukla yaşam boyu uygulamak gerekir. Olağandışı genital organların düzeltilmesine karşın plastik cerrahi girişimler uygulanabilir. Bütün bunları saymazsak, KAH’lı kızlar iyice sıradan bir yaşam sürerler ve hamile kalıp doğum yapabilirler.

Androjen duyarsızlığı sendromu
Bu durum KAH’in bütün tersidir. Bebek kalıtımsal açıdan erkek (XY genlerini içeren) olduğu halde, dişi genital organlarıyla doğar ve doğum esnasında kız olduğu zannedilir. Sendromun nedeni, vücuttaki dokuların androjenlere yanıt vermesinde farklı alanlara yönlendirilmiş derecelerde ortaya çıkabilen bir hatadır. “X kromozomuna bağlı çekinik geçişli” bir sendromdur; yani gen, taşıyıcı anneden aktarılır. Etkilenen çocuğun minik bir vajinası vardır, fakat rahmi yoktur ve yumurtalıklar yerine karın boşluğu içinde iki minik erbezi bulunur. Sendrom genelde çocuk normalde olması gereken dönemde buluğa ermediği ve âdet görmeye başlamadığı vakit fark edilir. Teşhis konduktan sonradan östrojen tedavisiyle adi buluğ çağı gelişimi -en azından görünüm açısından- uyarılabilir. Gerekli olarak, androjen duyarsızlığı sendromu olan kızlar kısırdır. Ancak garip olan şudur ancak kız çocuk gibi yetiştirildikleri için bu sendromun görüldüğü kişilerde adi bir kadınsı cinsel kimliği gelişir ve cinsel açıdan erkekleri albenili bulurlar.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.