HIV taşıdığını belirten belirtiler

HIV taşıdığını belirten belirtiler

Bağışıklık sistemine zarar vererek vücudumuzun hem bakterilere hem de virüslere karşı savunmasız kalmasına sebep olan ve ilk evrelerinde grip benzeri belirtiler gösteren HIV virüsü, cinsel ilişki, direk kan teması, organ nakli ya da anneden bebeğe geçiş gösteren ölümcül hastalıklardan bir tanesidir. HIV virüsü vücuda girdikten sonra yaklaşık 10 yıl gibi bir süre boyunca sessiz kalabilmektedir. Şüpheli bir durum sonrası HIV taşıyıp taşımadığınızı öğrenmek istiyorsanız şu belirtilere dikkat etmelisiniz.

HIV taşıdığınızı gösteren belirtiler:

HIV vrüsünün vücuda girmesi ve AIDS hastalığının başlandığını gösteren ilk belirti ateştir. Halsizlik, bademciklerde şişlik ve boğaz ağrısı ile birlikte hafif ateş yükselmesi AIDS hastası olduğunuzun belirtileridir. Ciltte meydana gelen döküntüler de HIV virüsünü işaret etmektedir. Cilt yüzeyinde kızarıklıklar ve döküntüler olması AIDS’den şüphe etmeye yeterli olur.

İshal, kilo kaybı, kuru öksürük, zatürre, gece terlemesi, tırnaklarda renk ve şekil değişimi, konsantrasyon bozukluğu, uçuk, elde uyuşma ve karıncalanma, düzensiz adet görme de Hıv taşıdığının belirtileridir. Ancak tüm bu belirtilere rağmen kesin olarak virüsün ve hastalığın varlığından söz etmek için test yaptırılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.