Anasayfa » Genel » Her Şeye Karşın Zayıflayamayanlara
Her Şeye Karşın Zayıflayamayanlara
Her Şeye Karşın Zayıflayamayanlara

Her Şeye Karşın Zayıflayamayanlara

Elinizden geleni ardınıza koymadınız ve hala kilo veremiyor musunuz? Hormonel bir sorunla karşı karşıya olabilirsiniz.

1-İnsülin Direnci: Göbek yağlanması, karaciğer yağlanmasının en sık sebeplerinden biridir. Açlık krizleri, doyamama, halsizlik, takâtsizlik, sık acıkma gibi şikayetlere sebep olur. 8 saat açlık sonrası ölçülen insülin ve kan şekeri düzeyi ile hesaplanabiliyor.

2-Tiroid Hormonlarının Yetkisiz Çalışması: Hashimoto hastalığı, tiroid ameliyatı veya tiroid iltihabı sonrası gelişebiliyor. Tiroid hormonlarının eksik salgısı vücutta su tutulumu, ödem, kilo alımı, adale ağrısı, adet düzensizliği, kabızlık yapabiliyor. Teşhis kandaki hormon düzeylerine bakılarak konabiliyor. Tedavisi ömür boyu dıştan tiroid hormon ekstresi alarak yapılabiliyor.

3-Böbreküstü Bezlerinin Pozitif Çalışması: Böbreküstü bezinden fazla kortizol salgılanması cushing sendromu olarak da biliniyor. Fazla kortizol salgısı kilo alımı, insülin direnci, şeker hastalığı, kan basıncı yüksekliği, adet düzensizliği, tüylenme artışı ve aydede yüze sebep olabiliyor.

4-Polikistik Over Sendromu: Genç bayanların %7’de görülebiliyor. Adet düzensizliği, tüylenme artışı, yüzde tedaviye karşın geçmeyen sivilceler, kilo alımı gibi belirtiler gösteriyor. Yumurtalık ultrasonunda çok sayıda kistin görülmesi ve hormon tetkiklerinde bozukluklar ile teşhis edilebiliyor. Çare edilmezse kemik erimesi, kilo alımı, kısırlığa sebep olabiliyor ve rahim kanser riskini artırabiliyor.

5-Cinsiyet Hormonlarının Azalması: Erkeklerde testosteron bayanlarda östrojen hormon düzeylerinin azalması ile teşhis edilebiliyor. Erkeklerde testosteron azlığı kas gücünde kayba, ereksiyonun olmamasına, yağlanma artışına ve kısırlığa sebep olabiliyor. Kadınlarda östrojen azalması daha fazla menapozda adetlerin kesilmesi ile oluyor. Sıcak basmaları, stres,çarpıntı, kilo artışı ile kendini gösteriyor.

6-Artma Hormonu Fazlalığı (Akromegali):Yükselme hormonunun hipofiz bezinde adenom olmasına yan fazla çalışması tüm organların ve boyun orantısız büyümesine kilo artışına, diyabet ve kalp hastalığı riskinin artmasına sebep olur.

7-Prolaktin Hormon Fazlalığı: Hipofiz bezinden salgılanan bir hormondur. Kadınlarda memeden süt gelme, adet düzensizliği, tüylenme artışı ile kendini gösterirken erkeklerde daha çok ereksiyon olamama ve görme kaybı ile kendini gösterir. Hap ve bir takım özel durumlarda cerrahi tedavi gerektirebilir.

8-D Vitamini Eksikliği: Eksikliği maalesef fazla artı. Güneş ışınlarına yetkisiz maruziyet, büro ortamında çalışma sıklığını artırıyor. Çoğunlukla belirti vermiyor. Adale kemik ağrıları, halsizlik, bağışıklık sistemi zayıflığına alt sık enfeksiyon geçirme, kemik erimesine sebep olabiliyor. Eksikliği insülin direncini ve şeker hastalığı riskini artırabiliyor.

9-Reaktif Hipoglisemi: Kolay ve rafine karbonhidrat tüketiminden çoğunlukla 1-2 saat daha sonra halsizlik, uyuklama, sersemleme, terleme, çarpıntı ile seyreden karbonhidrat alınınca rahatlama olan rahatsızlık tattlı ihtiyacını artırarak kilo aldırıyor. Tedavide ara öğünlü ve düşük glisemik indeksli beslenme ara sıra ilaç tedavisi gerekebiliyor.

10-Kortizon Ve Östrojen Içeren Hormon Preperatlarının Dıştan Kullanımı

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.