Hemoroid (Mayasıl-Hemoroid) Belirtileri Nelerdir?

Hemoroid (Mayasıl-Hemoroid) Belirtileri Nelerdir?

İç ve dış olmak üzere ikiye ayrılan basur, anal bölgede çoğalan basınç sebebiyle ortaya çıkan bir takım belirtileri ile fazla ciddi hastalık veren bir sıhhat sorunudur. Millet arasında mayasıl olarak da bilinen mayasıl, tıp dalında hemoroid olarak isimlendirilir. Peki, basurun belirtileri nelerdir?

Makalemizde sizler için iç ve dış basur nedir, belirtileri nelerdir bunlardan bahsettik. Basur şikayeti yaşadığınızdan muhakkak olmanızı sağlayacak olan mayasıl belirtilerine buyurun hep birlikte göz atalım. İç ve dış basur kimlerde görülür, ne gibi şikayetlere yol açar ve çare edilmezse ne olur bu soruların da yanıtını makalemizde bulabileceksiniz.

İç Basur Nedir, Belirtileri Nelerdir?

* İç basur, en sık görülen basur çeşididir. İç basurun belirtisi olan olan kanama, ekseri tuvalete çıkıldığı vakit meydana gelmektedir. Belirtileri ise şunlardır;

* İç basur hastalarının en sık yakındığı şikayet, kaşıntıdır. İç mayasıl sebebiyle şişen damarlarda ortaya çıkan akış, deri ile temas ettiği vakit kaşıntıya sebep olur.

* İç mayasıl belirtilerinden bir diğeri de, ağrıdır. Üstelik sızı, dış basura kadar daha şiddetlidir. İç mayasıl büyüdükçe sancı da şiddetini artırır.

Dış Basur Nedir, Belirtileri Nelerdir?

* Anal bölgede şişen damarların dış kısımından görünmesi ve elle hissedilmesi, dış basur sorunudur. az kalsın dış mayasıl belirtileri de, iç basur belirtileri ile aynıdır. Ama sancı şikayeti iç mayasıl kadar şiddetli değildir.

* Oturma ve yürüme sırasında sancı hissedilir. Damarların büyümesi ile birlikte kabızlık şikayeti kendini göstermeye başlar. Ayrıca iç keza de dış basurda belirtiler kaşıntı, sızı ve kanama yönündedir.

Tedavi edilmediğinde sorun gitgide artarak şiddetini artırmaya başlar. Mutlaka mayasıl tedavisi için uzman bir doktora başvurun. Beslenmeye de dikkat edin. Basuru tetikleyecek yiyeceklerden uzakta durun. Özellikle de baharatlı ve acı yememeye çalışın. Kabızlığı önlemek için ise lif bakımından zengin beslenin. Meyve ve sebze tüketmeye özen gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.