Havuzda Kanser Riski

Göz Hastalıkları Anabilim Dalı uzmanı Prof. Dr. Kemal Tuncer, klorun, kanserojen etki içeren bir madde olduğu için havuzların temizliğinde yerinde dozda kullanılmamasının, göz ve insan sağlığı üzerinde büyük sorunlara yol açabileceğini bildirdi.

Prof. Dr. Tuncer, yaptığı açıklamada, yaz aylarında serinlemek için girilen havuzların, insan sağlığı için büyük tehdit oluşturabileceğini söyledi.

Havuzların sakin su birikintileri olduğu için denizlere oranla daha artı mikrop barındırma potansiyeline sahip bulunduğunu belirten Tuncer, bir takım hastalıkların insanlara en çok bulaşma riski olan yerlerin başında havuzların geldiğini dile getirdi.

Lens İle Havuza Girmeyin

Tuncer, havuzlardaki mikropların, gözün kornea tabakasına nüfuz etmesi sonucu körlüğe yol açabileceğini açıklama ederek, lens kullanan şahısların de lens ile havuza girmemesi gerektiğini kaydetti:

Havuzların bakımının, uyumlu ve yeterli oranda kimyasallarla yapılması gerektiğine sinyâl eden Tuncer, şunları söyledi:

“Havuzların temizliği için kullanılan klor, fazla dozda değerlendirilirse, keza havuza hem de insan vücuduna büyük hasar verir. Havuzların benekli olması, mikropların göz yüzeyinde toplanarak, göz zarı iltihabı oluşmasına yol açabilir. Havuzda pozitif klor kullanımı, favori kızarıklık, kaşıntı ve iritasyona neden olur. Havuzların lekeli olması, gözün yanı sıra öteki organlara da negatif yönde etki edebilir.

Klor, kanserojen tesir içeren bir madde olduğu için havuzların temizliğinde uygun dozda kullanılmaması, göz ve insan sağlığı üstünde büyük sorunlara yol açabilir. Bilhassa çocukların vücudu daha deneyimsiz, yaşlıların ise bağışıklık sistemleri cılız olduğu için klor bu iki grup için daha zararlıdır.”

Yüzme havuzlarının kimyasal temizliğinin her gün, somut temizliği ise 3 günde bir yapılması gerektiği belirtildi. Suyun, klor seviyesinin az olmasının, klor kokusunun daha pozitif hissedilmesine niçin olduğu bildirildi.

Berrak olması gereken havuz suyunun cildi yakmasının nedeninin ise havuz suyunun dengesinin bozuk olmasından kaynaklandığı, havuzun filtrelerinin temizliğine dikkat edilmesi gerektiği öğrenildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.