Anasayfa » Sağlık Haberleri » Hava kirliliği meme kanseri riskini arttırıyor
Hava kirliliği meme kanseri riskini arttırıyor
Hava kirliliği meme kanseri riskini arttırıyor

Hava kirliliği meme kanseri riskini arttırıyor

Kanada’nın başkenti Ottawa’daki Carleton Üniversitesi Sağlık Durumu Bilimleri Araştırmacısı Dr. Paul Villeneuve başkanlığındaki takım, 20 yıl her tarafında takriben 90 bin Kanadalı kadını izledi.

Dr. Villeneuve, ” hava kirliliğinin, meme kanseriyle bağlantısını bildiren kanıtlar saptadık” dedi.

Önceki araştırmalarda hava kirliliğinin felç, kalp hastalığı ve akciğer kanseri gibi afiyet sorunlarına neden olduğuna dair bulgular elde edilmişti. Kanada’daki araştırma, hava kirliliği ile meme kanseri arasındaki ciddi bağlantıyı gösteren birincil çalışma oldu.

Araştırmaya katkıda bulunanlardan Toronto Üniversitesi Dalla Lana Halk Müziği Sağlığı Okulu’ndan Dr. Anthony Miller, dünya genelinde hava kirliliğinin azaltılmasının önemine dikkati çekerek “Fazla artı hava kirliliği olan bir bölgede yaşıyorsanız, bunu sona erdirmek için elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Zoraki olmadıkça dışarı çıkmayın. Pencerelerinizi kapalı tutun, iyi filtrelere sahip iyi bir klimaya sahip olun. acilen, insanların yapmasını önerebileceğimiz tek şey bu.” dedi.

Dünya Sağlık Durumu Örgütü (DSÖ) verilerine kadar, her yıl yaklaşık 7 milyon birey benekli hava kirliliğinin yol açtığı sağlık sorunları nedeniyle ölüyor.

Çalışma, ‘Environmental Epidemiology’ dergisinde yayımlandı.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.