Hasta Yapı Sendromu

Hasta Yapı Sendromu

Favori sulanma, göğüste daralma, yorgunluk gibi sorunlar yaşıyor musunuz? Hasta bina sendromu na yakalanmış olabilirsiniz!

Hasta bina sendromu adı bahşedilen modern çağın yeni hastalığı, binaların hastalanması sonucu insanlarda meydana gelen sağlık sorunlarını ortaya koyuyor. Eğer işyerinde favori sulanma, göğüste daralma, yorgunluk gibi sorunlar yaşıyorsanız ve binadan çıktıktan sonra bu sorunlar ortadan kalkıyorsa siz de hasta bina sendromuna yakalanmış olabilirsiniz.

Dünya Sağlık Örgütü nün (DSÖ) raporlarına göre; günümüz insanı zamanının ortalama yüzde 70 ini meslek, yüzde 20 sini konut ortamında edinmek üzere yaklaşık yüzde 90 ını kapalı mekânlarda geçiriyor. Özyaral ve Belirgin kitapta, “Hasta bina sendromunu bazı binalarda yaşama ya da çalışmayla geçici olarak ortaya meydana çıkan bir dizi mukozal, derideki bir takım semptomlar ve genel semptomlarda içermektedir” diyor.

Çalışanların ve işçilerin semptomatik olarak hastalandıkları belirtilerek, sorunun kaynağının ya da sağlık sorunlarına niçin olan binanın kendisi veya burada bahşedilen hizmetler olduğuna uyarı çekiliyor.

Hasta bina sendromu yaşayan kişilerde meydana gelen semptomlar ise fazla dermansızlık, göğüs sıkışması ve öteki bir takım semptomlar olarak dört farklı kategoriye ayrılıyor. Bular deri, gözler, burun ve boğazda kuruluk, favori sulanma veya burunda sızıntı, göğüste daralma, tıkanıklık, sıkışma duygusal ve aralıksız takâtsizlik duygusal, baş ağrısı ya da keyifsizlik olarak çeşitlenebiliyor. Birey binayı terk ettiğinde, semptomlar ortadan kalkıyor. Bu koşul hastalığın bina ile olan ilişkisinin doğrudan göstergesi oluyor.

SENDROMUN SEBEPLERİ:

– Binaların havalandırılma şekli ve sistemi

– Hava kaynaklı kirleticiler

– Iş stresi

– Binaları saran mikroorganizmalar

GÖRÜLME SIKLIĞIYLA İLGİLİ FAKTÖRLER:

– Kişisel faktörler (Cinsiyetinin kadın olması, yapı hiyerarşisinde daha sıradan işçi konumunda olmak)

– Kişisel faktörler (Kağıt tozu, sigara dumanı, büro tozu, bilgisayarların daha artı kullanılması)

KURTULMAK İÇİN NE YAPMALI?

– Kirlilik nedenlerinin ortadan kaldırılması

– Havalandırmanın güçlendirilmesi

– Havanın temizliği, solunan havanın kalitesinin artırılması

– Sürekli eğitimin sağlanması

– Ortamda yer alan bireylerle iletişimin geliştirilmesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.