Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat

Güneş gözlüğünün, yaz mevsiminde gözleri zararlı ışınlara karşısında koruduğu aşina bir gerçek. Oysa, işportadan alınan gözlükler, gözlere faydadan çok hasar veriyor.

Güneşin ultraviyole (UV) ışınlarına uzun süre çıplak gözle görmek, retinanın tahriş olmasına ve katarakt gibi göz problemlerine yol açabiliyor. Bu yüzden uzmanlar, güneşli havalarda zararlı ışınlardan korunmak için mutlaka güneş gözlüğü kullanmayı öneriyor. Çünkü uzmanlara göre, bilhassa ozon tabakasının delinmesiyle birlikte güneş gözlüğünün kullanımı zorunlu ışık halkası geldi.

Sema Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Okumuş Yıldırım, güneş ışınlarına aleyhinde koruma filtresi olmayan güneş gözlüklerinin tehlike arz ettiğini açıklama etti. İşportadan alınan güneş gözlükleri, gözlere yarardan çok hasar vermektedir. Koruyuculuğu olmayan güneş gözlüğünün gerisinde göz bebeği daha artı genişlemekte ve göze ulaşan UV miktarı artmaktadır. Bu Nedenle avantaj yerine zarar vermektedir. Gözlüklerin açıklanmış bir standardı ve kalite belgesi olması gerekiyor. Çünkü her güneş gözlüğü, ultraviyole ışını tutmuyor, dedi.

Güneş gözlüğü satın edinmek isteyenlere tavsiyeler

• Gözlüğün modelinden fazla işlevi ön planda olmalı, ultraviyole korumalı bir güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

• Geniş camlı, yüze iyi oturan ve göze yakın yerleşen gözlükler en iyi korumayı sağlar. Yanları siperli gözlükler çevresel ışınlara aleyhinde koruma da sağlar.

• Öncellikle, gözlüğü taktığınızda gözünüz bulanmamalı. Eğer bulanıyorsa camın kalitesiz olduğu kesindir.

• Cam rengi her uygun benzer olmalıdır. Bir Takım yerleri koyu, bazı yerleri açıksa, o gözlüğü satın almayın. Bir rengin en koyusundan açığına dürüst dışarı giden renk spektrumu söz konusu ise durum değişir. Bu türü tercih ettiyseniz, sırça renginin tepede koyu, altta açık olmasına uyarı edin.

• Güneş gözlüklerinin üzerinde, mor ötesi ışınları kestiğine dair bir tescilin olması gerekir. Sağlık Bakanlığı, bütün güneş gözlükleri için sertifika mecburiyeti getirmiştir. Satın alırken gözlüğün sertifikasını mutlaka isteyin.

• Numaralı gözlük kullananlar, güneş gözlüğü almadan önce mutlaka göz hekimlerine danışmalıdır.

• Bazı kontak lenslerde UV koruması bulunsa da üzerine güneş gözlüğü takmak daha da faydalıdır

Güneş ışınlarının gözlerde katarakt oluşumu gibi çoğu zararlı etkisi var. Güneşten kaynaklanan UV ışınları gözün mercek ve retinasına zarar vererek, çocukların ve erişkinlerin ilerideki yaşamlarında katarakt olmasına ve görmesini etkileyecek başka rahatsızlıklar yaşamasına neden olabiliyor. Bu yüzden güneş gözlüğü takmanın yaşı olmadığını açıklayan Dr. Aydın Yıldırım, 5 yaş üzerindeki çocukların da güneş gözlüğü takmaları gerektiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.