Gümüşdüğme Bitkisi Faydaları

Gümüş Düğme bitkisinin sap, yaprak ve çiçeklerini, ateş düşürücü, baş ağrıları ve bunlara eşlik eden bulantı, depresyon gibi semptomlara, mide ağrıları ile düzensiz adet görmeye karşı kullanılan faydalı bitki türüdür.
Bunların yanında migren,migrene bağlı baş dönmesi,mide bulanması üzerinde olumlu etkileri olduğu da bilinmektedir. Yalnız bu tür rahatsızlıklarınız varsa ilk önce doktora gitmeniz gerekmektedir. Daha sonra destek olarak bu bitkileri doktorunuzdan onay aldıktan sonra kullanmalısınız.

Gümüş düğme beyinde bulunan kan damarlarını rahatlatarak duyulan acıyı azaltıyor.

Gümüş düğme bitkisinin diğer yararları ise doku ve eklemlerde meydana gelen iltihaplar azaltması.

Ayrıca yüksek ateşin düşürülmesinde de oldukça etkili olan gümüş düğme, vücutta aspirin gibi işlev görürken yan etkileri olmadığı için daha çok tercih edilebilecek bir bitki.

Yapılan çalışmalar Gümüşdüğmenin Bitkisi migrenin sıklığını ve şiddetini azalttığını göstermektedir. Ek olarak migrene eşlik eden bulantı, baş dönmesi ve depresyon gibi semptomlarda da bir azalma gözlenmiştir.

Gümüşdüğmenin migrene karşı etkisini hissedebilmek için birkaç ay (1-2 ay) düzenli kullanımı büyük önem taşımaktadır. Yakın zamanda İngiltere de yapılan bir araştırmada ise Gümüşdüğmenin içeriğinde temel yağlar, flavonoid glikozitler, pinen türevleri ve kostik asite ilave olarak yeni bir flavonol olan ve tanetin adı verilen anti-inflammatuar (anti-inflammatory) etkili bir madde bulunmuştur.

Bu etkisinden dolayı söz konusu bitki İngilterede romatoid artrit veya artrit (Arthiritis-mafsal-eklem iltihabı) tedavisinde de kullanılmaya başlanmıştır. (Bu çalışma Phytochemistry dergisinin Ocak 1995 baskısında yayımlanmıştır.)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.