Anasayfa » Sağlık Haberleri » Gribal Enfeksiyon Nedir
Gribal Enfeksiyon Nedir
Gribal Enfeksiyon Nedir

Gribal Enfeksiyon Nedir

Daha çok kış aylarında sık sık görülen gribal enfeksiyonlar her yaştan kişiyi etkilemektedir. Bilhassa kronik rahatsızlığı bulunanları, yaşlıları, çocukları ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri etkileyen gribal enfeksiyonlar tedavi edilmediğinde ölümlere bile yol açabilmektedir.

Gribal Enfeksiyon Nedir?

Gribal enfeksiyon enflüanza da denen viral bir hastalıktır. Orthomyxoviridae familyasından olan virüs, sürekli genom değişikliğine uğrar. böylece grip virüsüne karşısında bağışıklık kazanmak yalnızca geçici bir vakit için hastalığı önlemektedir. Aynı sebepten grip aşıları her yıl yenilenmektedir. Sağlıklı kişilerde ortalama bir hafta sonunda geçen bu rahatsızlık bağışıklık sistemi cılız kişilerde zatürre, menenjit, kalp kası iltihabı gibi daha önemli rahatsızlıklara ve hatta ölüme yol açabilmektedir.

Gribal Enfeksiyon Nedenleri

Gribal enfeksiyonun nedeni grip virüsüdür. Bu virüs beden direncinin düştüğü soğuk havalarda, yetersiz besin, kronik rahatsızlık gibi durumlarda kişilere bulaşmakta ve hastalığa yol açmaktadır. Özellikle salgın döneminde mektep, hastane, toplu nakliye araçları gibi topluluk mekânlarda kişiden kişiye bulaşmaktadır. Öksürme, aksırık, tokalaşma, öpüşme gibi temaslar ve hasta kişilere ait havlu, kadeh gibi bireysel eşyaların kullanımı virüsün yayılmasına neden olur.

Gribal Enfeksiyon Nasıl Önlenir?

Grip virüsü genom dizilimi değiştirerek kesintisiz bir evrimleşme sürecinde olduğundan her yıl farklı müşteri virüsün niçin olduğu salgınlar yaşanmaktadır. böylece her sene grip aşısı olmak gribin etkilerinin o sene için engellenmesini ve azalmasını sağlayacaktır. bununla beraber salgın dönemlerinde hasta kişilerle temastan kaçınmak, bireysel temizliğe siklet belirlemek, bol istikrarsız tüketimi, vitaminli gıdalarla beslemek gibi önlemler de griple karşılaşmayı önleyecek ve gribin etkilerini hafifletecektir.

Gribal Enfeksiyon Tedavi Süreci

Gribal enfeksiyon virütik bir hastalık olduğundan antibiyotik ilaçla tedavisi olası değildir. Doktorların verdiği ilaçlar gribin etkilerini hafifletmeye yöneliktir. Baş ağrısı, öksürük, burun akıntısı gibi şikâyetleri azaltmak için hekim tavsiyesiyle ilaç kullanılabilir. bununla birlikte bağışıklık sistemini güçlendiren gıdaların tüketimi ve bol sıvı alımı da hastalığın ivedi geçmesini sağlayacaktır. Sağlıklı bireylerde semptomlar sıradan 1 hafta içinde kendiliğinden kaybolur.

Gribal enfeksiyonun sebep olduğu rahatsızlıkları gidermede doğal yöntemlerden de yararlanılmaktadır. Ihlamur, adaçayı, nane, zencefil, okaliptüs çayları öksürük, nezle gibi şikâyetleri hafifletmeye yardımcı olur. Hem portakal, limon, mandalina gibi meyvelerle yeşil yapraklı sebzeler C vitamini içerikleri bir uçtan bir uca griple savaşmada oldukça etkilidir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.