Gözleri Bilgisayardan Korumanın Yolları

Gözleri Bilgisayardan Korumanın Yolları

Gözleri Bilgisayardan Korumanın Yolları

Teknoloji hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Bu şart aynı zamanda bazı sıhhat sorunlarını da beraberinde getiriyor. Bilhassa de bilgisayardan gözlerimiz fazla etkiliyor. İşte sizler için gözleri bilgisayardan koruma yolları;

Göz sağlığını teknolojiden korumanın en etkili yolu, ondan uzakta kalmaktır. Ama ne yazı fakat bu da şu anki hayatımızda imkansızdır. Bilgisayar ve telefon kullanımı gözlerimizi negatif etkiliyor. Ancak gözlerimizi negatif etkilerden korumak için küçük fakat etkili çözüm yollarına başvurabiliriz. Teknoloji ürünleri özellikle de göz kasılmalarına sebep olmaktadır. Peki, gözleri bilgisayarın zararlarında nasıl koruruz?

Bilgisayarın gözleri bozmaması için yapılması gerekenler

Bilgisayar ya da zeki telefonunuzu kullanarak bir metin okuduğunuz vakit kendinizi şaşı yapıyor ve ekrana daha artı yaklaşıyorsunuz. Bu koşul yorulmanıza ve baş ağrısı çekmenize niçin oluyor.

ABD’nin Virginia eyaletinde bulunan Görme Konseyi, bedensel sorunları en aza indirerek göz sağlığının korunmasına yardımcı olabilecek basit fakat etkin yöntemleri açıkladı.

Konseye kadar, bu ipuçlarını dikkate alarak göz sağlığını korumak muhtemel ülkü geliyor.

Ekrana bakıldığında birçok birey kadar gözlerin kurumasını engelleyen göz kırpmak unutuluyor.

Göz kırpmayı anımsamak kuvvet olsa da sürekli gözlerin kırpılması gerekir.

 Gözlerin kuruluğunu alıkoymak için kullanılacak bir göz damlası ise oldukça yararlı ve kolay bir yöntemdir.

Metinde bulunan harflerin büyüklüğü ve renk zıtlığı da okumayı kolaylaştırarak somut sorunlar yaşamanızı engeller.

20 kuralına uyarı!

20 dakika çalıştıktan sonra 20 saniyelik bir ara verme verin ve bu süre içinde 20 adım atarak çevrenizde bulunan nesnelere bakın.

Benzer mesafeden uzun bir zaman ekrana görmek, bu sürenin peşinde öbür bir noktaya bakıldığında göz kaslarının hareket etmesini engeller.

Bunu önleyebilmek için çoğu kez çevrenizde yer alan nesnelere bakmak gerekir.

Uzun bir vakit ekrana baktıktan daha sonra beyaz bir kağıda bakarak gözlerinizi dinlendirebilirsiniz.

Parlama karşıtı filtreler ve bilgisayarınıza veya bilgisayarınıza indirebileceğiniz mavi ışığı engelleyen uygulamalar doğruca gözlerinizi koruyabilirsiniz.

Bilgisayar ekranınızı takriben bir metre uzağa, ekranın ortasını ise göz hizanızdan yaklaşık 13 santimetreye eşit gelecek şekilde yerleştirin. Bu konumlandırma görsel kasılmayı ve boyun ile sırt ağrılarını en üye indirmeye muavin olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.