Anasayfa » Göz Sağlığı » Gözler Kışın Da Özen İster

Gözler Kışın Da Özen İster

Ultraviyole ışınların göze hasar verici etkilerinin arttığı kış aylarında da, güneşli havalarda güneş gözlüğü takmak gerekiyor. Kışın çoğunlukla ısıtılan ortamlarda bulunulduğu için göz kuruluğu riskine karşı da tedbir alınması gerekiyor…

Güneşin maksimum ultraviyole ışınlarının göze zarar verdiğini ifade eden Prof. Dr. Zengin, ultraviyole ışınlarının yalnızca yazın değil, artık kışın da göze zarar verici etkilerinin arttığını söyledi.

Prof. Dr. Zengin, böylece yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da güneşin zararlı ışınlarından korunmasına itina gösterilmesi gerektiğini belirterek, şöyle dedi:
“Ultraviyole ışınlar sebebiyle kış aylarında da güneşli havalarda güneş gözlüğü takmak gerekiyor. Bu açıdan yılın her döneminde güneşli havalarda güneş gözlüğü takma alışkanlığı kazanmakta büyük fayda var. Yazlık ve kışlık gözlük almaya lüzum yok, tek gözlük tatmin edici olur.”

Kışın karın da göze olumsuz etki yapacağını bildiren Prof. Dr. Varlıklı, kardan yansıyan ışığın güneşin zararlı etkisini artıracağından, kayakçıların ve avcıların mutlaka güneş gözlüğü takmaları gerektiğini kaydetti.

Prof. Dr. Zengin, kullanılacak gözlüğün camlarının polarize nitelik taşımasında büyük fayda olduğunu, gözü güneşin zararlı etkilerinden koruyacak özellikte nitelikli güneş gözlüğü seçim edilmesinin tatmin edici olacağını belirtti.

Kış aylarında dikkat edilmesi gereken bir başka konunun da göz kuruluğu olduğunu söyleyen Prof. Dr. Varlıklı, şöyle devam etti:
“Kışın çoğunlukla ısıtılan ortamda bulunulduğu için göz kuruluğu riskine aleyhinde da önlem almak gerekir. Bunun için kalorifer ya da sobayla ısıtılan yerlerde nem düzeyini artırmak için, ısıtıcının yanına ya da üstüne su batmış kaplar konarak, kapalı ortamın nem dengesi sağlanmalıdır.”

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.