Göz Üstünde Meydana Çıkan Arpacık Nedir ?

Göz Üstünde Meydana Çıkan Arpacık Nedir ?

Arpacık Nedir?

Arpacık göz kapağında görülen, çoğunlukla kirpik diplerindeki bir enfeksiyonun yol açtığı, sivilce güya şişliktir. Bu şişkinlik gerçekten cerahat doymuş bir apsedir ve birçok kişide stafilokok adlı bakterinin yol açtığı göz enfeksiyonundan kaynaklanır. Favori ağrı, acı, batma, sulanma, kaşıntı, kızarıklık sözde belirtileri vardır. Göz ışığa karşı hassaslaşabilir. Arpacık başlıca göz kapağında, dışarıdan görülecek şekilde yer alır fakat bir takım kişilerde göz kapağının derinlerinde oluşması da mümkündür.

Arpacık Nedenleri

Göz kapağındaki yağ bezlerinde enfeksiyon: Yağ bezlerinin tıkanmasıyla enfeksiyon oluşur ve bu enfeksiyon arpacığa yol açabilir. Kandaki yağ oranı yüksek olan kişilerde yağ bezlerinin tıkanıklık riskinin daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Stafilokok bakteri: Stalifokok bakterisi esas arpacık nedenidir. Arpacıkların % 90’ı bu bakteri nedeniyle oluşur. Çoğunlukla burunda bulunan bu bakteri zahmetsizce göze bulaşabilir. Burnunuzu silip göz veya göz çevresine dokunursanız, gönülsüzce bakterinin göze geçişine muavin olmuş olursunuz. Bu şart gözde enfeksiyona, kirpik diplerinde tıkanma ve irin oluşumuna neden olur.
Blefarit (göz kapakları iltihabı): Eğer kronik blefarit şikayetiniz varsa, göz kapağı bezlerinin bakteriler sebebiyle sıkça tıkanması, gözünüzde arpacık oluşması riskini arttırır.
Vitamin eksikliği: Vitamin ve mineraller bağışıklık sisteminin vücudu etkin bir şekilde koruyabilmesinde kayda değer bir rol oynar. ara sıra vücudunuzda besin veya ayrı bir sebep sebebiyle görülebilecek vitamin eksikliği vücudu cılız düşürerek gözlerin bakterilere karşı savunmasız kalmasına yol açabilir. A, C ve E vitaminleri bu bakterilere karşı savaşta bağışıklık sistemini güçlendirebilecek vitaminlerdir.
Makyajın iyi silinmemesi:Başkalarıyla makyaj malzemelerinin paylaşılması ya da ağır göz makyajı yapılması ya da yatmadan önce makyajın iyice temizlenmemesi gözde arpacık nedenleri arasındadır.

Diğer Arpacık Nedenleri

Erginlik döneminde olma
Somut aşinalık
Bahar alerjisi, gözde kullanılan kozmetik ürünlere aleyhinde alerji vb.
Göz temizliğine özen göstermeme
Akne rozasea adlı, yağ bezlerini ilgilendiren bir cilt hastalığı
Gerginlik
Seboreik dermatit (yaygın bir deri hastalığı)
Yağlı gıda
Bağışıklık sistemini zayıflatan ilaçların kullanımı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.