Göz Seyirmesi

GÖZ SEYİRMESİ

Göz seğirmesi, göz kapağının kendi kendine titremesi durumudur. Bu göz kırpmadan farklıdır.

Göz kapağı tikleri, kasılmaları ve göz seğirmesi oldukça yaygın bir durumdur. Genellikler gözlerden bir tanesinin alt kapağında görülmektedir. Ancak üst kapakta seğirebilir. Çoğu göz seğirmesi anlık bir durumdur. Çok kısa bir süre olur ve biter. Ancak haftalarca, aylarca sürebilen göz seğirmeleri de vardır.

Göz Seğirmesinin Belirtileri

Dinlenme ve uyku saatlerine dikkat etmek gerekmektedir. Mümkün olduğu sürece bilgisayar kullanımını azaltmak gerekmektedir. Kaşların biraz aşağıya doğru kayması ve göz kapağının hafif kapanması belirtiler arasında yer almaktadır. Bazen ise hiç belirti göstermeden direk olarak seğirme başlayabilmektedir.

 

Göz Seğirmesinin Nedenleri

Göz seğirmesine çözüm bulunabilmesi için öncelikle neden olduğunu belirlemek gerekmektedir. Tıp dilinde miyokimi yani adale seğirmesi denilmektedir. Gözde bu kas kasılmalarının nedenleri:

  • Stres,
  • Yorgunluk,
  • Alerjiler,
  • Göz kuruluğu,
  • Alkol,
  • Dengesiz beslenme,
  • Kafein olabilmektedir.

Potasyum, magnezyum minerallerinin eksikliği göz seğirmesine neden olabilmektedir. Yorgunluk, uykusuzluk, fazla kafein tüketimi, stres de göz seğirmesine neden olabilmektedir. Göz kapağındaki kaslar küçük ve çok hassastırlar.

Anlık göz seğirmeleri genelde iyi huyludurlar. Bu durumun ciddi olmadığı ya da tıbbi bir problemin olmadığı da anlamına gelmektedir.

Göz seğirmesini durdurmanın tek yolu, nedenini bulmak ve daha sonra tedavi etmektir.

Göz Seğirmesini Durdurmanın Yolları

Gözlerinizin yorulduğunu düşündüğünüz ya da hissettiğiniz zaman soğuk ya da sıcak kompres yapabilirsiniz. Kafein tüketimini azaltarak seğirmeyi azaltabilirsiniz. Gözlerinizi yoran ve zorlayan bir iş yapmaktaysanız ara sıra gözlerinizi soğuk su ile yıkayabilirsiniz.

Uyku düzeninizse dikkat ederek bun rahatsızlığı minimuma indirebilirsiniz. Stresten kaçınmalısınız.

Gözlerinizi dinlendirmek için iki ılık çay poşetinin göz kapaklarınızın üzerine koyarak beş dakika bekletin.

Göz seğirmesi problemi yaşamaktaysanız mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Çünkü göz seğirmesi ciddi bir sağlık sorununu da önceden belirtebilmektedir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.