Göz Sağlığı Mektep Başarısında Önemli

Göz sağlığı, hayat kalitesinin yanı sıra okul başarısını da ilk elden etkiliyor Göz sağlığı bozuk öğrencilerin başarısız olduğunu belirten Göz Hastalıkları Uzmanı Sebahattin Taşkıran, gözlük kullananlar ilk önce edinmek üzere her öğrencinin okul öncesi mutlaka göz muayenesinden geçirilmesi gerektiğine aksan yaptı.

Çocuklarda göz kusurlarının dikkatsizlik edildiğini bildiren Göz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Taşkıran, aileleri daha sağduyu olmaya çağırdı. Yeni eğitim öğretim yılına sayılı günler kala Taşkıran, görme kalitesiyle mektep başarısının ilk elden ilişkili olduğunu söyledi. Görme ve duyma duyularının tam çalışmaması öğrenmeyi negatif etkilediğini vurgulayan Taşkıran, “Başarının yakalanmasında kaliteli görmenin koskocoman payı vardır” dedi.

Ailesinde göz problemi olan ve gözlük kullananlar ilk kez olmak üzere her öğrencinin okul öncesi göz muayenesinden geçirilmesinin önemine dikkat çeken Taşkıran, “Görme problemi yaşamış çocuklar kitap okurken ve derslerde tez yorulurlar. Dikkatleri dağılır. Baş ağrısı yaşayabilirler. Böyle bir şart da çocukta isteksizliğe yol açar.” uyarısında bulundu. Bu durumun aileyi de yanılttığını gösteren Taşkıran, “Aileler çocuğun okumayı sevmediğini düşünebilir. Bu içten olabilir ama kayda değer bir kısmında da ya çocuğun işitmesinde bir problem vardır ya da görmede sorunu vardır.” ifadelerini kullandı.

Çocuğun bir gözünün sağlam diğer gözünün problemli olabileceğine de göze çarpan eden Taşkıran, “Gerçekten gözden kaçan en ciddi problemlerden birisi budur. Çocuk iki gözüyle birlikte baktığı için diğer gözündeki sıhhat sorunu genel bir tetkik yaptırıncaya kadar fark edilmiyor. O yüzden gözlerin bir bir tetkik edilmesi manâlı” diye konuştu. Gözlük kullanan öğrenciler başta elde etmek üzere her öğrencinin okul öncesi mutlaka göz kontrolü yaptırması gerektiğini kaydeden Taşkıran, basit bir denetim şeklini ise şu şekilde anlattı: “Okulun ilk gününde öğrenciler, oturdukları yerden gözünün birisini kapatıp tahtada öğretmenin yazdıklarını görebiliyor mu bunu deneme etsin. Benzer test iki göz için de uygulansın. İki göz aralarında ayrım hissedilirse mutlaka göz hekimine başvurulmalı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.