Göz Migrenine Dikkat !

Migrenle gözmigreni arasındaki farkları biliyor musunuz? Göz  migreni geçici görme kaybına niçin olabilir.

Göz Hastalıkları uzmanı Prof. Dr. Müslime Akbaba, gözün sinir hücresini besleyen  damarlardaki geçici spazmın, göz migrenine niçin olduğunu belirterek, “Göz  migreni geçici görme kaybına niçin olabilir lakin bir takım kalıcı görme kaybına neden olan göz hastalıkları, göz migreniyle karıştırılabilir.  Böyle bir atak geçiren kişinin bir göz hekimi kadar muayene edilmesi gereklidir” dedi.

Prof. Dr. Akbaba,  fazla aşina bir  rahatsızlık olan migrenin iki çeşidinin olduğunu ve en sık görüleninin klasik  tipinde, tek taraflı zonklayıcı bir baş ağrısının yaşandığını ifade ederek,  auralı migren denilen ikinci çeşidinde ise geçici görme bozuklukları, cisimlerin  civarda kırılmalar, yansımalar ve ışık saçılmalarının oluştuğunu anlattı.

Her beş kadından ve her on erkekten birinin hayatının bir döneminde  migren atağı geçirdiğine de göze çarpan eden Prof. Dr. Akbaba, migrene hormonal  şansın dönmesi, bir takım yiyecekler ve ilaçlar ile uzun süreli aç ve uykusuz kalma  gibi durumların neden olduğunu anımsattı.

“bundan başka göz migreni var. Göz migrenine gözün sinir hücrelerini besleyen  damarlardaki geçici spazm neden oluyor” diyen Prof. Dr. Akbaba, göz migreninin  de dağıtılmış türlerinin var olduğunu belirtti.

Prof. Dr. Akbaba, “Bir tanesi, tek taraflı görme bozukluğu ve baş  ağrısıyla birlikte olan migren, bir diğeri ise her iki gözde ışık saçılmaları,  yansımalar, kırık ve dalgalı görmeler, görme alanında kayıplar, görme alanındaki  âmâ noktanın büyümesi ve hareketlenmesi gibi görülen göz migreni vardır fakat bunda  baş ağrısı olmaz” diye konuştu.

Göz Migreni İle Migrenin Farkları

Göz migreninin sıradan migrenden farklarına da muhabere eden Prof. Dr.  Akbaba, “Göz migreninin, alışılagelmiş migrenden farkı, daha kısa sürmesidir. Birkaç  dakika ile yarım saat içinde biter. Lakin bir anda kişinin görmesinde bir bozukluk  olması, iyi görememesi, kişiyi fazla biçimde tedirginliğe sevk eder. Zararsız bir urumdur. Kişiler Ne yapalım?   deyinceye dek da geçer. Göz migreni geçici görme kaybına niçin olabilir lakin bir takım kalıcı görme kaybına neden olan göz  hastalıkları göz migreniyle karışabilir. Böyle bir hücum geçiren kişinin bir göz  hekimi kadar muayene edilmesi gereklidir” dedi.

Göz migreninin kısa süreli olduğunda kendiliğinden geçtiğini de dile  getiren Prof. Dr. Akbaba, göz migrenini tetikleyenlerin de bayağı migrenin  yarı olduğunu söyledi.

Göz migreninin çok artı tekrarlamadığına da dikkati çeken Prof. Dr.  Akbaba, ara sıra de olsa tekrarlayabildiğini ve böyle durumlarda da atakları  eksilmek için migren önleyici ilaçların kullanılması gerektiğini kaydetti.

Göz migreninin de olağan migrende olduğu gibi kadınlarda daha artı  görüldüğünü açıklayan Prof. Dr. Akbaba, göz migreni tanısının da çoğunlukla  hastaların anlattıkları hikayeden konulduğunu belirtti.

Prof. Dr. Akbaba, şahısların, eğer göz migreni atağı geçirdiklerini  düşünüyorlarsa geçici görme kaybına niçin olduğu için fazla telaşlanmamaları  gerektiğini, bunun geçici bir şart olduğunu oysa eğer araba göstermek gibi  aktivitelere hücum boyunca ara vermeleri gerektiğini anlattı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.