Göz altı morluklarından kurtulmak elinizde…

Zamanla can sıkıcı boyutlara ulaşabilen göz altı morlukları derme çatma uyku, stres, içki ve uzun zaman ekran karşısında kalma gibi fazla yüklenmeler sonrası oluşabiliyor. Kalıtımsal yatkınlığın da niçin olabildiği bu sorun ağrısız olmakla birlikte kozmetik açıdan bıkkınlık yaratmaktadır. Göz altı morlukları; bir kişinin bitkin, uyumayan, yaşlı ve depresif görünmesine yol açabiliyor. Hatta uyuşturucu kullanıp kullanmadığının sorulmasından epeyce rahatsız olup psikolojik olarak etkilenmektedir. Açık tenlilerde de olmakla beraber esmer tenlilerde daha sık rastlanan bir durumdur.

Göz çevresindeki kan damarlarının cilde yakın olması veya yağ torbalanması nedeniyle bu damarlarda dolaşımın iyi olmaması gibi nedenlerle kan toplanması sonucu görülebilir. Yaşlanma sürecinde dokuları etkileyen erime, gevşeme ve sarkmalar, göz kapaklarında da görülür. Hem kalıtımsal faktörlere yan olarak o kadar fazla insanın da gözaltlarında torbalanmalar ve üst kapaklarında fena biçimlenme oluşur. Göz altı morlukları burada torbalanmaya neden olan yağları besleyen damarların sıkışması sonucu “kan göllenmesi” yapar. Gözaltı morluklarının nedeni, bu bölgedeki damarlarda biriken kandır. Op. Dr. Nuri Battal, ameliyatla bu yağların yeri düzeltilirse morlukların da ortadan kalkacağını belirterek;Bu problemin düzeltilmesi ile gözlerin ve yüzün görünümü de ciddi bir şekilde değişir. Hatta tüm yüz ifadesinin daha canlı, etkin, genç, hoş ve enerjik görünmesi sağlanır. diyor.

Blefaroplasti de denilen göz kapağı cerrahisi ile alt ve üst göz kapağındaki sarkmalar gibi biçim bozuklukları giderilir. Op. Dr. Nuri Battal, kadınlar değin erkekler tarafından da başvurulan bir yöntem olan ameliyatla göz kapağı ve gözün dış kenarındaki ince kırışıklıkların da bir arz azaldığını ifade ediyor.

Op. Dr. Nuri Battal, söz konusu ameliyatın uygulanabileceği durumları ise şöyle sıralıyor: Üst göz kapaklarının doğal çizgisini örten deri fazlalığı; üst göz kapağı derisinin, görmeye bile engel olacak derecede sarkması; alt göz kapağında torbalanma ve buruşuk; göz aşağıda halka ve morluklar; alt göz kapağının irisinin altındaki göz akını gösterecek kadar sarkması. Gençlerde ise bu ameliyat genel olarak yalnızca göz kapağının altındaki yağ dokusunu olmak için uygulanır.

Üst ve daha aşağı kapak ameliyatları ile morluklar ortadan kalkıyor…

Üstteki ve alt kapaklar bazen beraber bazen de ayrı olarak ameliyat edilir. Sarkık cilt üstteki kapakta daha fazladır. Bu artı cilt ağırlığı nedeniyle kirpik çizgisinin aşağıda durmasına neden olarak hastanın gösterme kalitesini bozar. Kişi bu duruma alıştığı için farkına varmasa da, kaşlarını çatarak bakar ve sebepsiz baş ağrıları çeker.

Göz çukurundan fırlamış yağ, torbalanmaya ve gözaltında mor, siyah halkalara neden olur. Bu da yüze yorgun ve ihtiyar bir açıklama verir. Gençlerde kalıtımsal olarak görülen bu koşul, ileriki yıllarda ise yaşlanmanın bir parçası olarak ortaya çıkar. Op. Dr. Nuri Battal, bu yağların lazer yardımı ile çıkarılması veya yerine itilmesiyle kişinin yüzündeki bitap ve ihtiyar görünümün düzeleceğini belirterek, hastanın devingen ve genç bir dış görünüş kazanacağını vurguluyor.

Genel veya lokal duyu yitimi aşağıda, CO2 lazer yardımı ile kanamasız ve sızısız olarak

yapılan ameliyatlarda, pozitif cilt sarkmaları ve göz altındaki torbaları almanın yanı sıra sarkmış kaslar da düzeltiliyor.

Muayenehanede veya hastanede yapılabilen ameliyat kapsamına emrindeki olarak 1-2 saat sürebiliyor. Ameliyat sonrası ıslak, gazlı bezle pansuman yapılır. Op. Dr. Nuri Battal, hafif bir sızı olma durumunda ameliyat sonrası birkaç gün ağrı kesici alınabileceğini söyleyerek, şişme ve morarmayı durdurmak için de; yüksek yastıkta yatmayı, gözlere soğuk kompres yapmayı öneriyor. Şişme ve morarma bir haftada azalırken, göz kapağında meydana gelen renk değişimi hafif bir makyajla kapatılabiliyor. Ameliyattan kısa bir zaman daha sonra gözyaşı salgısı artabiliyor ve aydınlık ışığa karşı hassasiyet olabiliyor.

Hasta, ameliyatın ertesi günü ayağa kalkabiliyor. Dikişler üç günde alınıyor, hasta sıradan hayatına 4 günde dönüyor. Op. Dr. Nuri Battal, kısa sürede iyileşebilmek için 2-3 hafta aşırı hareket etmekten, öne dürüst eğilmekten sakınmak, gözleri rüzgar ve güneşten korumak gerektiğine uyarı çekiyor. Bere izi ise 6-8 ay içinde şiddet ayrım edilir hale geliyor.

Hastayı günlük hayatından uzaklaştırmayan bu ameliyat ile yüz estetiğinde bariz bir düzelme ve gençleşme sağlanıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.