Gıda zehirlenmelerinden korunmak için uyarı edilmesi gerekenler

Bakteri kaynaklı yiyecek zehirlenmeleri belirtileri kanlı olabilen ishal, bulantı-kusma, karın ağrısı ve ateştir. Her yaş grubunda görülebileceği gibi en tehlikeli olan gruplar bebekler ve bağışıklık sistemi kuvvetsiz olan kişilerdir.

Daha fazla dışında yenilen yemekler sonucu oluşan gıda zehirlenmeleri fazla sık duyduğumuz hatta belki yakın çevremizde şahit olduğumuz olaylar. Bu zehirlenmeler bakteri, virüs ve parazitlere, bakteri enterotoksilerine veya kimyasal maddelere yan olarak görülebilir. %63 oranla en çok gıda zehirlenmesine neden olan faktör bakterilerdir ve bakteri türleri içinde en sık karşı karşıya kalınan da Salmonella türleridir.

Salmonellalar insan sindirim sistemi florasında doğal olarak bulunurlar ve zehirlenmelere sebep olan türleri olduğu gibi zararsız türleri de bulunmaktadır. Salmonella enteridis ve Salmonella typhimurium yiyeceklerde yüksek oranda bulunduğunda zehirlenmelere sebep olurlar.

Bakteri kaynaklı yiyecek zehirlenmeleri belirtileri kanlı olabilen ishal, bulantı-kusma, karın ağrısı ve ateştir. Her yaş grubunda görülebileceği gibi en tehlikeli olan gruplar bebekler ve bağışıklık sistemi cılız olan kişilerdir.

Kaynakları pastör, et, tavuk, süt ve sebzelerdir. Korunmak için;

Sebze ve meyveler en ince ayrıntısına kadar yıkanmalı

Kirli ve çatlak yumurtaların tüketimine uyarı edilmeli

Çiğ ve az pişmiş etlerden kaçınılmalı

Hayvansal kaynaklı bütün gıdalar pişirilmeli

Çiğ etlerle bağlantı etmiş şahısların ve mutfak malzemelerinin, tezgahların temizliğine dikkat edilmeli

Kesimhane, paketleme ve depolama işlemlerinde mekan ve çalışanların temizliğine itina gösterilmeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.