Genç kalmanın sırrı 8 besinde saklı

İşte bilim insanlarının kaliteli ve sağlıklı bir yaşam için yürüttüğü çalışmalarda ortaya çıkan, genç kalmayı ve yavaş yaşlanmayı sağlayan 8 mucize!

Genç kalmak ve yavaş yaşlanmanın formülü çok eski zamanlarda dayanıyor diyen Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber, Hipokrat’ın çok önemli bir sözünü hatırlatıyor: “Besinler ilacınız olsun.” İşte size Diyetisyen ve Yaşam Koçu Gizem Şeber’den gençleşmek için sofralarınızda yer vereceğiniz ilaç gibi 8 besin:

KARPUZ

Karpuz içerdiği sitrulinle bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve vücudu toksin öğelerden arındırıyor.

ZEYTİNYAĞI

Zeytinyağı anti-aging etkili ve sağlıklı bir gıda olsa da 1 tatlı kaşığı 50 kalori içeriyor. Bu nedenle de tüketim miktarı konusunda dikkatli davranmakta fayda var.

ZERDEÇAL

Son yıllarda üzerine yapılan bilimsel çalışmaların giderek arttığı baharatlardan biri olan zerdeçalın içerisinde bulunan kurkumin antioksidanının Alzheimer’a karşı koruma sağladığı düşünülmektedir.

KAKAO

Bilim adamları, kakaonun kalp hastalıkları, demans ve tip 2 diyabete yakalanma riskini azalttığı belirlendi. Kakaonun damarları koruyucu etkisi olduğu düşünülmektedir.

BROKOLİ

Karnabahar, brokoli, Brüksel lahanası, lahana ve mor lahana gibi sebzeler içerdikleri izotiyosiyanatlar ile özellikle kolon, akciğer, pankreas, prostat ve mide kanserlerine karşı koruma sağlarlar.

HAVUÇ

Havuç ve bal kabağı özellikle deri bütünlüğü ve göz sağlığı açısından da önem taşıyor. Yapılan bilimsel çalışmalar kalp ve kemik sağlığını korumakta önemli olduğunu gösteriyor.

KÜÇÜK KIRMIZI MEYVELER

Böğürtlen, ahududu, yabanmersini gibi küçük kırmızı-mor meyveler içerdikleri antioksidanlarla yaşlanmayı geciktirici etki gösteriyorlar.

BALIK

Omega-3 kendimizi enerjik hissetmemizi sağlıyor. Omega-3 tüketenlerin kilo yönetiminde başarılı oldukları da biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.