Gece Niçin Terliyoruz

Terleme, vücudumuzun doğal fonksiyonlarından biridir.

Organizmamızın dış ortam ısısının yükselmesine karşısında en önemli savunma aracı, derideki damarların genişlemesi ve terleme ile istikrarsız kaybedilmesidir. Dinç bir insan günde 500-1000 ml değin ter çıkarır. Enerjimiz çok düşebilir, hareket etmekte zorlanabilir, tembelliğe eğilim gösterebiliriz. Gece terlemesinin bir rahatsızlık belirtisi olarak değerlendirilebilmesi için, terlemenin yatak takımlarını ıslatacak ve kişiyi uykusundan uyandıracak boyutlarda olması gerekir. Terleme ile uyananların bazıları kendilerini ateşli hissederken, bazılarında ise üşüme ve titremelere rastlanır. Gece terlemesine niçin olabilen öyle fazla rahatsızlık vardır. Tüberküloz gece terlemesi denince akla gelen hastalıkların başında yer alır. Tipik tüberkülozlu bir hastada öksürük, eksik miktarda balgam, iştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı ile beraber alev ve gece terlemesi vardır.

Bu hastaların muayenelerinde genel olarak manâlı bir semptom yoktur. Teşhis için akciğer röntgeni çekilmesi, balgamda tüberküloz mikrobunun aranması ve kültürü gerekir. Lenfoma Hodgkinlenfomalı hastalarda haftalarca süreyle dalgalanmalar bildiren yüksek ateşle beraber gece terlemeleri olabilir. Boyundaki lenf bezlerinde ve dalakta çoğaltma vardır. Belirlenmiş teşhis için lenf bezlerinden biyopsi yapılır. 45-55 yaş arası hanımlarda gece terlemesinin menopozla ilgili olması da mümkündür. Adet görmenin kesilmesiyle beraber kanda östrojen hormonunun azalması alev basmaları, uykusuzluk, çabuk sinirlenme, çarpıntı gibi belirtilerle beraber gece terlemelerine de niçin olabilir. Diyabet Diyabetli hastalarda geceleri kan şekerinin düşmesi (hipoglisemi) terlemelere yol açabilir.

Bu koşul diyabetleri kontrol aşağı olmayan ve gündüzleri yüksek dozda insülin bölge hastalarda daha pozitif görülür. Hipertroidi Boyundaki tiroit bezinin artı miktarda hormon üretmesi, yani hipertiroidi de gece terlemelerinin iyi aşina nedenlerindendir. Hastalarda keza, sıcağa tahammülsüzlük, çarpıntı, çabuk sinirlenme, kilo kaybı ve adet düzensizlikleri de olabilir. Teşhis için kanda tiroid hormon düzeylerine bakılır. Uyku Apnesi yani uyku sırasında solunumun tamamen durması erkeklerde kadınlara tarafından iki misli pozitif görülür. Her yaşta rastlanabilir, oysa hastaların çoğu orta ve ileri yaşlardaki kişilerdir. Şişmanlık ve boynun geniş olması en önemli risk faktörlerindendir. Esas belirtileri, horlama, uykuda solunumun durması, gündüzleri uyuklamadır. Reflü hastalığının en önemli belirtisi, göğüs kemiği peşinde ağın olmasıdır.

Bu, yemeklerden sonradan ve geceleri daha şiddetli olan, öne eğilmekle büyüyen, yanma şeklinde bir ağrıdır. Bazı kişilerde ağza mide içeriği ya da acı su gelmesi, geğirme ve yutma güçlüğü gibi şikâyetlerde görülebilir. Enfeksiyonlar Ilk Kez AİDS olmak üzere, EB virüsünün niçin olduğu infeksiyözmononükleoz gibi enfeksiyonlar ve karaciğer, dalak apseleri de gece terlemesi ile beraber olabilir. Ilk Önce alev düşürücü ve ağrı kesiciler almak üzere pek fazla ilaç da terlemeye neden olabilir. Ayrıca, bir takım yüksek tansiyon, bunalım ve meme kanseri tedavisinde kullanılan ilaçlar ile içki ve baharatlı yiyecekler de gece terlemelerine neden olabilirler.  

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.