Ganglion Nedir?

Ganglion kistleri elde ve el bileğinde eklemlerin ya da tendonların yakınlarında görülen şişliklerdir. En çok el bileği üzerinde ve el bileğinin iç tarafında, parmakların tabanlarının iç kısmında ve parmak üstlerinde görülür. Ganglion kistleri içinde sıvı olan ve sapı bulunan balona benzetilebilir. İçerisinde berrak jelimsi, jölemsi bir sıvı bulunur. Bu kistlerin sebepleri genellikle belli değildir ama sıklıkla ekleme yakın bölgede olmasından dolayı mekanik değişiklikler ve tendonların irritasyonuna bağlı geliştiği düşünülür. Bu kistlerin zaman içerisinde büyüklükleri değişebilir. Bazen büyüme gösterirken, zamanla küçülüp tamamen de kaybolabilirler. Ağrılı olabildiği gibi hiçbir şikayet vermeyen ganglionlar da olabilir. Bu kistler kötü huylu lezyonlar değillerdir, vücudun başka bir yerine dağılmazlar ve yayılmazlar.

Nasıl Teşhis Edilir?

Fizik muayene bulgularıyla karekteristik özelliklerinin anlaşılması teşhisi koymaya yeterlidir. Genellikle yuvarlak, yumuşak ve sınırları belirgin, üzeri düzgündürler. Parmak iç yüzündekiler sert olabilirken, el bileği üzerindekiler değişik şekillerde, daha yumuşak, hareketli veya sabit olabilirler. Radyolojik inceleme gerektirebilir. Bazı kistler dejeneratif değişiklikleri olan eklemlerin üzerinde oluşabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Sıklıkla ameliyat gerektirmezler ve gözlemle takip edilirler. Fakat ganglion kistleri ağrılıysa, etkilediği eklemin hareketlerini kısıtlıyorsa, kozmetik olarak kabul edilemez derecede büyük ise diğer tedaviler gündeme gelebilir. Atel kullanımı, anti-inflamatuar ilaçlar ağrıyı geçirebilir, günlük yaşam kalitesini düzeltebilir. Enjektörle içindeki sıvının aspire edilerek boşaltılması geçici rahatlıklar sağlayabilir. Eğer ameliyat dışı tedavi seçenekleri ağrının geçmesine etkili olmuyorsa, kist sık sık nüksediyorsa cerrahi tedavi alternatifleri gündeme gelir. Kistin ameliyat ile tamamının çıkartılması ya da artroskopik tekniklerle endoskopik ameliyatların yapılması söz konusu olabilir.

One Reply to “Ganglion Nedir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.