Filizlenen sarımsak tam bir şifa deposu

Filizlenen soğan ve patates gibi sarımsağında bu durumda akıbeti genellikle çöpe atılmak oluyor. Ama faydalarını öğrenince artık çöpe atmaktan vazgeçeceksiniz.

Filizlenen patates ve soğan genellikle kullanılmaz ve çöpe atılır. Ancak araştırmalar gösterdi ki bu durumda yiyecekler daha faydalı bir hal alıyor. İşte filizlenen sarımsakta o besinlerden biri. Araştırmalar gösterdi ki filizlenen sarımsakdaki antioksidan miktarı filizlenmemişe göre daha fazla.

Kanseri önler yaşlanma sürecini kısaltır
Filizlenen sarımsaklar insan için oldukça faydalı kimyasallar üretir. Sarımsak ne kadar olgunlaşırsa içerisindeki antioksidan miktarı da o kadar artar. Sarımsak, damar tıkanıklığından kulak enfeksiyonlarına kadar pek çok rahatsızlığa iyi gelir. Yaşlanma sürecini kısalttığı da bilinmektedir. Filizlenen sarımsağın virüsleri önleyerek kanseri engellediği ve damarlarda tıkanıklığını önleyerek kalp rahatsızlıkları riskini en aza indirdiği gözlemlenmiştir.

Evde sarımsak nasıl filizlendirilir
Bir kabın içerisine az miktarda su koyun. Sarımsağı suya hafifçe değecek şekilde kabın içerisine koyun ve camın önüne yerleştirin. 1 hafta kadar bir sürede filizlendiğini göreceksiniz. Tıpkı çocukluğumuzdaki fasulye deneyi gibi değil mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.