Fazla terleme hangi hastalıkların habercisi-aniden terleme sebebi

Fazla terleme hangi hastalıkların habercisi-aniden terleme sebebi

Aşırı terleme niçin olur, aşırı terleme hastalık belirtisi mi sorularının cevabı detaylı bilirkişi anlamıyla haberimizde olacak. Terlemek vücudun kendini soğutma sistemidir. Ama normalin ötesinde terleme oluyorsa bu bir takım hastalıkların belirtisi demektir. Peki aşırı terleme neyin belirtisi, tedavisi var mı, terleme ne vakit güvenli olmayan sayılmalı ve şu anda doktora gidilmeli. Memorial Tıp Merkezi Dahiliye Bölümü Uzmanları, fazla terlemeyle ilgili merak edilenleri sizler için anlattı.

Elleriniz sürekli terlediği için insanlarla tokalaşmaktan çekiniyorsanız. Koltuk altlarınız terlediğinde ter veya koku önleyici ne kullansanız menfaat etmiyorsa ve yalnız sıcak ortamlarda değil; gün içinde de sürekli olarak terlediğinizi düşünüyorsanız, bu koşul aşırı terleme sorununuz olduğu anlamına kazanç ve mutlaka bir bilirkişi yardımı almanız gerekir. Etiler Memorial Tıp Merkezi Dahiliye Bölümü Uzmanları, “Aşırı terlemenin hastalıklarla ilişkisi” hakkında bilgi verdi.

BAYAĞI TERLEME SINIRI NEDİR: Terleme insan vücudunun ısısını sabit tutmaya yarayan fizyolojik bir olaydır. Terin buharlaşması ile ısı kaybedilir ve gövde ısısının sabit kalması sağlanır. Bir günde salgılanan ter sıradan 100 cc’dir, fazla efor ve sıcakta bu sayı saatte 1,5 litreye çıkabilir. Vücudumuzdaki ter bezi sayısı 2-3 milyon kadardır ve en fazla ter bezi avuç içinde bulunur. Terin içeriği; su, sodyum, klor, potasyum, üre gibi maddelerden oluşur; içindeki organik madde miktarının artması terin fena kokmasına neden olur. Terlemeyi artıran alişilagelmiş durumları şöyle sıralayabiliriz; ortam sıcaklığının artması, efor yapılması, fazla heyecanlanma, ıslak ortama girmek.

Aşırı Terleme, Yürek Hastalıklarından Sinirsel Hastalıklara Kadar O Kadar Fazla Rahatsızlığın Belirtisi Olabilir

Böbrek üstü bezlerinin ani bir gerginlik ile uyarılmasına neden olan durumlar: Ani tansiyon düşmesi, ani şeker düşmesi, aşırı kanamalar, yürek krizi ve erken dönem sıcak çarpması gibi rahatsızlıkların belirtileri arasında aşırı terleme görülebilmektedir.

Bir Takım sistemik hastalıklarda da terleme ile ilgili bozukluklar oluşur.

Bunlar:

Enfeksiyon hastalıkları: Ateşli hastalıklarda ateş, ani ve fazla miktarda terleme ile düşebilir, bilhassa zatüre, sıtma, karahumma ve bademcik iltihaplanmalarında bu durum görülür.
* Hipertiroidi denilen tiroid bezinin fazla çalışması da fazla terlemenin bir nedenidir. Artmış metabolizma hızı ve beden ısısı nedeniyle aralıksız terleme oluşur.
* Menopoz ve menopoz öncesi koşul da kadınlarda ani gelen fazla terleme nedenlerinden biridir.
* Kanser rahatsızlığı özellikle de omurga çevresinde bulunan veya “Mediasten bölgesi” denen alanda yer alan tümörler cana yakın sistemi kesintisiz uyararak fazla telemeye niçin olurlar.
* Ağır kalp yetersizlikleri nefes darlığına niçin olarak terlemeye niçin olurlar.
* Akciğer rahatsızlıklarına yan nefes darlığı bir terleme nedenidir.
“Raşitizm” denilen çocukluk çağı D vitamini eksikliği çocuklarda bilhassa de kafa ardındaki terlemeye niçin olur, çocuklarda C vitamini eksikliği de terleme yapar.
* Kesintisiz vesvese oluşturan ruhsal bezginlik durumları da cana yakın sistem uyarısı ile terlemeyi artırır.
* Çocuklarda “Pembe hastalık” da denen “Akrodini” rahatsızlığı terlemeyi artırır, bu hastalıkta aşırı terleme ile birlikte el ve bacak parmaklarında sızı, şişme ve pembeleşme olur.
* “Fenilketonüri” dediğimiz ve doğuştan gelen fenil alanin hidroksilaz enzimi eksikliğinde hastada gelişim ve akıl geriliği ile birlikte fazla terleme gözlenir.

Ani Artan Aşırı Terleme: Böbrek üstü bezinin ani olarak uyarılması ile cana yakın sistemin aktive olması, bunun sonucunda bol miktarda soğuk terleme ile karakterizedir. Nedenleri ; şiddetli ağrılar (Böbrek taşı, doğum gibi), ani şeker ve kan basıncı düşmesi, mide ve bağırsak kanamaları, iç kanamalar, böbrek üstü bezi tümörleri ve bazı psikiyatrik ilaçların kullanılması olarak sayılabilir.

Aşırı terlemenin bir rahatsızlık belirtisi olup olmadığını çakmak için bir takım tetkiklerin yapılması gerekmektedir, bu nedenle mutlaka bir dahiliye uzmanına başvurulmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.