Favori Çapak Neden Olur Nasıl Geçer?

Favori Çapak Neden Olur Nasıl Geçer?

Favori Çapak Neden Olur Nasıl Geçer?

Gözlerde ortaya çıkan çapak nedenleri ve tedavisi hakkında sizleri bilgilendirdik. Makalemizde hem bebeklerde göz çapağı nedenleri ve tedavisi keza de yetişkinlerde gözde çapak sebepleri ve nasıl geçer sorularının yanıtlarına ulaşacaksınız.

Sabahtan uyandıktan daha sonra çoğu birey gözünde çapak olduğunu ayrım eder ve bu koşul biz uykudayken gerçekleşir. Sebebi ise uykudayken gözyaşları kanalıyla nemlenen gözlerde, nemin sabaha dek kurumasıdır. Ancak uyandıktan daha sonra, gün içerisinde gözlerde sümük benzeri, yoğun kıvamda, renkli bir çapaklanma husule geliyor ve net görmeyi engelliyorsa, bu durumda enfeksiyon gibi faktörler düşünülür. Gözde çapak nedenlerini bilmek çözüm bulmayı kolaylaştıracaktır ancak her koşulda, özellikle de çapakla birlikte gözlerde kızarma, yanma, bulanıklık sanki başka belirtiler de varsa, mutlaka bir doktora gözükmek en iyisidir.

Bebeklerde göz çapaklanması niçin olur?

Göz çapaklanması meselesi da bebeğinizin ilk haftalarında karşılaştığı sorunların başında gelmektedir. Daha doğrusu yetişkinlerde de oluşabilen bu sorunun gözyaşı kanalının tıkanmasından husule kazanç. Bilindiği gibi gözyaşı gözün, kendi çukurunda bakımlı hareket etmesine muavenet eder. Buradaki işlevini gördükten daha sonra gözyaşı kanalları yolu ile burun içine akar. İşte, bu noktadaki bir tıkanma çapaklanma şeklinde tasvir edilir.

Erişkin ve Bebeklerde Favori Çapak Nasıl Geçer?

Bebeklerde görülen göz çapaklanmasının tedavisi ekseri birincil 6-9 ayda kendiliğinden geçiş gösterir. Uzman bir hekimin tavsiyesi üstüne hekiminiz tarafından size gösterilen şekilde bebeğinizin gözaltına masaj yaparak kanalın açılmasını kolaylaştırabilir ve bu sayede bebeklerde görülen göz çapaklanmasının geçmesi daha da kısa zamanda ve kolay olur. Eğer tedaviye yanıt alınmazsa, hekiminize başvurunuz. Bu gibi durumlarda çelik sonda müdahalesi ile kanalın açılması sağlanıyor.

Yetişkinlerde husule gelen göz çapaklanması kendinden geçebilecek zararsız bir şey olabileceği gibi enfeksiyon kaynaklı bir hastalık da olabilir, kesinlikle tedavisi dikkatsizlik edilmemelidir. Yetişkinlerde göz çapaklanması tedavisi yapılmadığı sürece daha büyük rahatsızlıklara yol açabildiğinden, bu gibi durumlarda mutlaka uzman bir hekime muayene almak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.