Erkeklerde Oluşan Genetik Uçuk

Genital ülserlerin erkekteki yaraların en sık sebeplerinden biridir. Daha sık olarak HSV 2 ile olur. HSV’nin bulaşması hem gözle görülür lezyonlar varlığında hem de  her hangi bir bulgu vermeyen  viral taşıyıcılık yoluyla olabilir. Genellikle erkek genital lezyonunda ve özellikle peniste lezyonlar  ülser olarak ortaya çıkar. Sistemik şikayetler de olabilir, en sık  ateş, kas ağrısı, huzursuzluk  olarak görülebilir, ancak nadirdir. Genital herpesin tekrarlayan atakları  daha az şiddetlidir ve 5-12 gün içerisinde iyileşmektedir. Genital uçukta   % 80-90 oranında takip eden yılda tekrar  nüks görülmektedir, ama çoğu hasta nüks eden ve tekrarlayan  enfeksiyondan asemptomatik ve herhangi bir şikayete sebep olmadığı  için habersizdir, hasta olan erkek hiçbir şikayette bulunmaz ve enfeksiyonun farkına varmaz. Genital herpes enfeksiyonu tanısı hücre kültüründe virüsün izolasyonu veya PCR testi ile kanıtlanabilir. HSV enfeksiyonunun serolojik tanısı sadece geçmişteki bulaşmanın belirlenmesinde değerlidir. Verilen tedavi tekrarlamanın sıklığı ve şiddetine ve da cinsel partnerin enfeksiyon durumuna göre belirlenir.

Genital Herpeste tedavi Seçenekleri ise fazla değildir; Genellikle doktor tarafından dozları yaralanan ve idamesi de hesaplanan oral asiklovir ,oral valsiklovir  ve oral famsiklovir kullanımıdır. Tedaviye genellikle 2-3 günde belirgin cevap olmaktadır.

One Reply to “Erkeklerde Oluşan Genetik Uçuk”

  1. gnetik ucuk var bendede penisimde cıkıyo senede 1 2 kez sormak istediğim enlenicez sonucta evlen,nce eşe geçme oranı cok yuksel bu hastalıgın ne yapabilirim gercekten kafam cok karısık yardımcı olursanız cok sevinirim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.