Erkeklerde obezite sınırı kaçtır?

Erkeklerde obezite sınırı kaçtır?

Aşırı kilolu, şişman olma hastalığı olarak tanımlanan obezite, gün geçtikçe pek çok insanın sorunları arasında yer almaya başlıyor ve birçok birey obezite sınırının üstüne çıkıp keza bu hastalıkla ayrıca de obezitenin yol açtığı hastalıklarla baş etmeye çalışıyor. Obezite hastalığı erkeklere nazaran kadınlarda daha pozitif görülmektedir, oysa gerçi bu hastalıkla boğuşan erkeklerin sayısı da az değildir.

Vücut kitle indeksi (VKİ) bayağı değerlerin üzerine çıktığı zaman, kişinin obeziteye yatkınlığı artıyor. Erkeklerde obezite sınırı tıpkı kadınlarda olduğu gibi 30’un üzeridir. VKİ’si 30’un üstünde çıkanlar obezite olmaya yatkın bir durumun içindedir demektir. VKİ 40’ın üstünde çıktığı zaman kesinkes kişi obezite hastası sayılır. Ağırlığın metre cinsinden boyun karesine oranı şeklinde hesaplanan VKİ’ye örnek bir hesaplama altında gösterilmiştir. Sizlerde VKİ hesabını aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

Boy x Yükseklik = Boyun karesi
Kilo : Boyun karesi = VKİ

1.70 x 1.70 = 2.89
70 : 2.89: 24,2 (Alışılagelmiş)

VKİ hesabında netice 30-40 arasında çıkarsa obezite olmaya yatkınlık; 40’ın üzerinde çıkarsa obezite hastalığı var demektir. Erkeklerde obezite oranı hesabında bel çevresi de çok önemlidir. Bir erkeğin bel çevresi 102 cm’i geçmemelidir. aynı zamanda bel çevresinin kalça çevresine oranı erkekte 0.9’u geçmemelidir. bu değerlerin üzerinde olan erkekler obezite sayılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.