Anasayfa » Diyet, Beslenme » Erkeklerde obezite sınırı kaçtır?
Erkeklerde obezite sınırı kaçtır?
Erkeklerde obezite sınırı kaçtır?

Erkeklerde obezite sınırı kaçtır?

Erkeklerde obezite sınırı

Aşırı şişman, kilolu olma hastalığı olarak tanımlanan obezite, gün geçtikçe pek fazla insanın sorunları aralarında yer almaya başlıyor ve çoğu birey obezite sınırının üstüne çıkıp ayrıca bu hastalıkla ayrıca de obezitenin yol açtığı hastalıklarla baş etmeye çalışıyor. Obezite hastalığı erkeklere nazaran kadınlarda daha artı görülmektedir, oysa gerçi bu hastalıkla boğuşan erkeklerin sayısı da az değildir.

Vücut kitle indeksi (VKİ) sıradan değerlerin üstüne çıktığı vakit, kişinin obeziteye yatkınlığı artıyor. Erkeklerde obezite sınırı tıpatıp kadınlarda olduğu gibi 30’un üzeridir. VKİ’si 30’un üstünde çıkanlar obezite olmaya yatkın bir durumun içindedir demektir. VKİ 40’ın üstünde çıktığı süre kesinkes birey obezite hastası sayılır. Ağırlığın metre cinsinden boyun karesine oranı biçiminde hesaplanan VKİ’ye misal bir hesaplama aşağıda gösterilmiştir. Sizlerde VKİ hesabını aşağıdaki gibi yapabilirsiniz.

Irtifa x Yükseklik = Boyun karesi
Kilo : Boyun karesi = VKİ

1.70 x 1.70 = 2.89
70 : 2.89: 24,2 (Sıradan)

VKİ hesabında netice 30-40 aralarında çıkarsa obezite olmaya yatkınlık; 40’ın üzerinde çıkarsa obezite hastalığı var demektir. Erkeklerde obezite oranı hesabında bel çevresi de fazla önemlidir. Bir erkeğin bel çevresi 102 cm’i geçmemelidir. aynı zamanda bel çevresinin kalça çevresine oranı erkekte 0.9’u geçmemelidir. bu değerlerin üstünde olan erkekler obezite sayılır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.