Erkeklerde Kasık Ağrısı Tedavisi

Erkeklerde Kasık Ağrısı Tedavisi

Pek fazla nedeni yer alan kasık ağrısı erkekleri korkutmakta akıllarına türlü türlü sorunlar getirmektedir. Uzmanlarımız erkeklerde kasık ağrısı nedenlerine karşın uygulanan tedavi yöntemlerinden bahsettiler.

Erkeklerde ortaya çıkan kasık ağrısının tedavisi nedene yönelik uygulanmaktadır. Başta kasık ağrısının sebebi araştırılır ve sonra ortaya meydana çıkan sebebe yönelik kasık ağrısı çare edilir. Peki, erkeklerde görülen kasık ağrısı nasıl tedavi edilir?

Erkeklerde Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Lenf Bezlerinin Şişmesi
Lenf düğümleri şişmesinin nedeni bakteriyel bir enfeksiyon ise antibiyotik tedavisi yapılır. Eğer lupus (deri veremi) ya da romatoit artrit niçin ise bu hastalıkları iyileştirmeye yönelik tedavi lenf bezlerinin de tedavisi anlamına gelir. Bir Takım kanser türleri de lenf bezlerinin şişmesine niçin olabilir. Böyle durumlarda ameliyat ve kemoterapi de yapılabilir.

Kasık Fıtığı
Kasık fıtığının tek tedavisi ameliyattır. Bunun 2 yolu vardır: herniyorafi (açık ameliyat) veya laproskopi. Herniyorafi de cerrah kasıkta bir yarık açarak dışarı çıkmış bağırsak zarını içeriye alır. sonradan yırtık kısım dikilerek sentetik bir ağla güçlendirilir. tamamen iyileşme süresi 4-6 haftayı bulabilir. Laproskopide ise cerrah karın bölgesinde çoğu ufak kesik açar. Kameralı minik bir tüp (laproskop) bir kesiğin içine yerleştirilir ve cerrah ince enstrümanlarla kasığı sentetik ağ kullanarak onarır. Laproskopi herniyorafiye kadar daha eksik ağrılı bir ameliyattır.

Epididimit
Antibiyotik tedavisi uygulanır. Enfeksiyon bel soğukluğu sebebiyle ortaya çıkmış ise partnerlerin ikisi de tedaviye alınır. Sızı kesiciler ve steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar kullanılır.

Böbrek Taşları
Etkin oral veya intravenöz sıvılar, sızı kesiciler ve bulantı önleyici ilaçlar öncelikli çare yollarıdır. Kendiliğinden kaybolmayan böbrek taşları sistoskopi ya da öteki cerrahi prosedürlerle alınır.

Testis Tümörü
Terapi tümörün çeşidine, hastalığın boyutuna ve hastanın afiyet durumuna kadar değişir. Çare ameliyat, kemoterapi, veya radyasyon terapisi olabilir. Çoğu hasta tedaviden başarılı sonuç alır.

Orşit
Kabakulak antibiyotiklerle çare edilmez. Antibiyotik sadece bakteriyel durumlarda kullanılır. Orşitin nedeni bel soğukluğu ve klamidya enfeksiyonu ise cinsel partnerler çare olmalıdır. Sancı kesiciler ve steroit olmayan antienflamatuar ilaçlar da kullanılır.

Testis Torsiyonu
Bir lahza önce cerrahi müdahale tek seçenektir. Çoğunlukla testisler ilk 6 saat içinde çözülürse kurtarılabilir. Çoğu süre etkilenmeyen testisin ileride torsiyona uğramasını engellemek için testis torbasına bağlanması yöntemi uygulanır.

Kasığa Aracısız Darbe
Ağrı kesiciler, dinlenme ve sıcak kompres birlikte uygulanır.

Kas Gerilmeleri
Dinlenme, buz sıralama, kompres, gerilen bölgeyi yükseltme ve steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar ve sızı kesiciler kullanılarak sürdürülür. Tendonlar ve ligamentlerin sakatlanmasıyla ve kasık bölgesindeki kas yırtılması durumunda ameliyat gerçekleştirilir.

Hidrosel
Aspirasyon ve sklerozan casus (madde) damlatmayla gerçekleştirilir. Bir Takım kişilerde tedaviye gerek kalmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.