Erkek kısırlığı neden artıyor?

Oysa toplumdaki çiftlerin yüzde 15’i çocuk sahibi olmakta zorlanıyor. Çocuk sahibi olamayan çiftlerin yüzde 40’ında sorun erkekten kaynaklanıyor. Erkek kısırlığının başlıca sebepleri arasında; hormonal ve genetik sebepler, geçirilmiş iltihabi hastalıklar, doğumsal anomaliler ile çevresel ve kimyasal etkenler bulunuyor.

Uzmanlara göre, çevresel ve kimyasal etkenlerin gün geçtikçe artması erkek kısırlığındaki artışı da beraberinde getiriyor. Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, önümüzdeki yıllarda babalar gününü ancak şanslı bir azınlığın kutlayabileceğini belirtiyor.

ERKEK KISIRLIĞI GÜN GEÇTİKÇE ARTIYOR

Tüm dünyada erkek kısırlığı yıldan yıla artıyor. Dr. Hakan Özörnek, bunda bozulan çevresel koşullar ve değişen yaşam tarzının rolü olduğunu savunuyor. Türkiye’de erkek kısırlığı artık konuşulabilir hale gelmiştir diyen Dr. Özörnek, bazı yöresel faktörlere de dikkat çekiyor.Dr. Özörnek, yöresel faktörlere örnek olarak Karadeniz Bölgesi’ni gösteriyor. Araştırmalarla desteklenmese de Çernobil felaketi sebebiyle erkek kısırlığının Karadeniz Bölgesi’nde yoğun olduğunu gözlemlediklerini ifade ediyor.

Erkek kısırlığının belirtileri nelerdir?

Erkek kısırlığı genellikle belirti vermiyor. Hekimler tarafından yapılan spermiogram ile tanı konuyor. Dr. Hakan Özörnek, idrar yaparken yanma ya da akıntı olmasının ön teşhis olabileceğini belirtiyor. Kesin tanının iki ile yedi günlük ilişki kısıtlamasından sonra yapılan sperm testi, ultrasonografi ve doktor muayenesiyle verilebildiğini söylüyor. Ancak Dr. Özörnek, spermin sayısı kadar hareketliliği ve şeklinin de önemli olduğunun hiçbir zaman unutulmaması gerektiğinin altını çiziyor.

Erkek kısırlığının tedavisi

Dr. Özörnek, erkek kısırlığının tedavisinde son yıllarda hızlı gelişmeler kaydedildiğini hatta sıfır spermle bile baba olabilme şansının doğduğunu hatırlatıyor. Erkek kısırlığının en sık görülen nedenlerinden birinin de yumurtalık damarlarında varisleşme yani; varikosel olduğunu söylüyor. Varikosel sorunu, cerrahi yöntemlerle tedavi edilebiliyor. Ancak Dr. Hakan Özörnek, bu operasyonun sperm kalitesini biraz arttırsa bile hastanın kendiliğinden çocuk sahibi olmasına genellikle yetmediğinin ve tüp bebek tedavisi gerektiğinin altını çiziyor.

Dr. Özörnek’e göre; azospermide yani; hiç spermi olmayan erkeklerde hormon değerlendirmesi atlanmamalı. Zira hormonların azalmasına bağlı bir durumda hormon verilerek hiç ameliyata gerek kalmadan sperm elde edilebiliyor.Sperm sayısı hafif ve orta derecede azalmış ise aşılama yapılıyor. Aşılamanın tek uygulama sonucundaki başarısı yüzde 10 ila 15 arasında değişiyor. Dr. Özörnek, spermin çok az olduğu durumlarda ise mikroenjeksiyon yönteminin tercih edilmesi gerektiğini vurguluyor.

Hiç sperm hücresi bulunmayan erkekler de baba olabilir

Gelişen teknoloji, çeşitli nedenlere bağlı olarak hiç sperm hücresi bulunmayan erkeklerede baba olma fırsatı veriyor. Mikro TESE isimli mikroskobik operasyon ile testislerden alınan dokulardan sperm elde etmek mümkün oluyor. Eurofertil Tüp Bebek Merkezi Medikal Direktörü Dr. Hakan Özörnek, “baba olamayacağını düşünen pek çok erkeğin, Mikro TESE yöntemiyle baba olabildiğini hatırlatıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.