Erkek Çocuğu Kaç Yaşında Sünnet Edilmeli?

Erkek Çocuğu Kaç Yaşında Sünnet Edilmeli?

Yetkili kişiler kadar uygun ortamın sağlanmasının arkasından erkek çocuklarının sünnet edilmesi, mütenevvi komplikasyonların da önlenmesini sağlar. Erkek çocuklarının sünnet edilmesi esnasında yerinde koşulların sağlanmaması fazla önemli sorunların gelişimine niçin olabilir. Ayrıca erkek çocuklarını sünnet ettirme yaşı, çocuğun psikolojisi açısından manâlı ve kuşkusuz göz ardı edilmemesi gereken bir husustur.

Sünnetin Faydaları

Sünnet, penis kanseri gelişme riskini azalttığı gibi AIDS türü cinsel yolla da bulaşan hastalıkların geçişini önler. Sünnetli şahısların eşlerinde rahim ağzı kanseri riskinin de azaldığı gözlemlenmiştir. Sünnet idrar yollarında enfeksiyon gelişme ihtimalini 10 kata kadar azaltır. Kanama bozukluğu olan çocuklarla, işeme deliğinin aşağıda olması, mikropenis gibi anomalilerde ise sünnet derisi ayar ameliyatlarında kullanılacağı için yapılmamalıdır

Toplu Sünnetten Kaçının!

Sünnet tam teşekküllü bir hastanede, ameliyat koşullarında yapılmalıdır. Yerel ya da genel duyumsuzlaşma aşağıda, hastane ortamında ameliyathane koşullarında yapılan sünnet sağlıklıdır. Kargaşanın içinde erkek çocuklarını sünnet ettirmek, çocukların çok korkmasına ve psikolojilerinin kötü etkilenmesine niçin olur.

Sünnet İçin İdeal Yaş

Çocuk cerrahları erkek çocuklarının asgari 2 yaşına değin sünnet edilmesinden yandan. İdeal sünnet yaşı birincil 2 sene içinde olandır. Çocuk cerrahları ya da çocuk ürologları kadar çocuk 2 yaşına girmeden evvel sünnet ettirilmelidir. Eğer 2 yaşına değin çocuk halen sünnet ettirilmemiş ise, 6 yaşına değin beklenilmesi öğüt ediliyor. Böylece erkek çocuklarında kastrasyon fobisinin yaratacağı olumsuzluklar önlenmiş olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.