Anasayfa » Diyet, Beslenme » Ergenlerde Kilo Verme
Ergenlerde Kilo Verme
Ergenlerde Kilo Verme

Ergenlerde Kilo Verme

Erginlik döneminde yaşanan kilo sorunlarının hem buluğ çağı dönemine giren gençlerin psikolojilerini bozmakta keza ailelerin bu durumdan olumsuz etkilenmesine yol açmaktadır. Erginlik döneminde kilo verme sorunları ve çözümleri yer alan makalemizden edineceğiniz bilgiler bir uçtan bir uca, sorunun ciddileşmesini engelleyebilir ve kilo verme sorununu ortadan kaldırabilirsiniz.

Ergenlerde kilo verme sorununun üstesinden gelebilmek için ilk yapmanız gereken evladınızın içten bir hedeflemeye sahip olmasını sağlayarak gerçekçi kilo verme çalışmalarına başlamasını sağlamaktır. Bir ayda onlarca kilo vermesinin realist ve sağlıklı olmayacağını ona açıklamanız ayrıca sonrasında hayal kırıklığı yaşamasını engelleyecektir hem de hedefinin daha ulaşılabilir olmasını sağlayacaktır.

Doğru bir gıda rejimi düzenleyerek hem vücudunun gelişim gösterdiği bu önemli dönemde gelişiminin devam etmesini sağlayabilir ayrıca de sağlıklı bir şekilde kilo vermesine tezgâhtar olabilirsiniz. Ergenlikte kilo saptamak için takip edilmesi gereken beslenme programını besin uzmanlarıyla birlikte oluşturabilir ve böylece mümkün riskleri bertaraf edebilirsiniz.

Her ne kadar beslenme kilo vermenin oldukça büyük bir kısmın oluştursa da dürüst şekilde egzersizler gerçekleştirmek da bir diğer parçasını oluşturuyor. Özellikle erginlik döneminde karşılaşılan bedensel takâtsizlik ve tembelliğin üstesinden gelebilmek ergenlerde kilo vermeyi oldukça kolaylaştırabilmektedir. Zira hareketsiz bir yaşam biçimi benimserken bir yana da fast food gibi gıdalarla beslenen çocuğunuzun kilo alması kaçınılmazdır ve bunun önüne geçmenin en kolay yolu düzenli egzersizleri bir aile düzeni haline getirmekten geçmektedir.

Sadece maddi koşullar yok aynı zamanda ruhsal şartlar da kilo sorunlarını oluşturanlar aralarında yer alıyor. Kendini kıymetli hissetmeyen ve depresyona kapılan ergenler bu şartlar aşağıda daha da sağlığa zararlı ışık halkası geliyorlar ve yamalı bir hayata kapılabiliyorlar. Çocuğunuza olan sevginizi doğru şekilde göstermeniz ve onu bedensel özellikleri ile yargılamamanız motivasyonunu koruması için çok kayda değer.

Ev içerisinde yer alan bireylerin de kendi afiyet ve kilolarına uyarı etmeleri, dinç beslenmeleri ve fena alışkanlıklardan uzakta durmaları kesinlikle ergenleri etkileyecektir ve başlangıçta aile bireylerini kendine misal alan çocukların hatalı alışkanlıklar edinmesini de engelleyecektir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.