Enerjinizi Arttıracak 23 Öneri

Yoğun meslek temposu, günlük koşuşturmacalar derken bir bakmışsınız ki enerjinizden eser kalmamış. İşte bilim adamlarının enerjinizi zirvede tutmak için sıraladığı 23 öneri:

1-Cardiff Üniversitesi’ndeki araştırmaya kadar her gün 40 gr. buğday, mısır vb. lifleri almalısınız. Çünkü bu tür lifler enerjiyi artırıyor ve stresi azaltıyor.

2-Sabahları çıkarken bir soğuk bir sıcak duş alın. Önce ılık bir suyun aşağı durun. Ardındaki suyun sıcaklığıyla oynayın. Fakat başınızı suyun altına sokmamaya uyarı edin. 5-6 dakika bunu tekrarlarsanız, çıktığınızda kendinizi daha rahatlamış hissedeceksiniz.

3-Yapılan araştırmalara göre her dört kadından birinde demir seviyesinin düşük olduğu belirlenmiş. Bu da yorgunluk ve halsizlik yaratır. Bu yüzden daha pozitif demir taşıyan yeşil sebze, kurutulmuş meyve ve tahıl gevreklerinden bolca tüketmelisiniz.

4-Daha bol balık, tavuk, peynir, fasulye ve yumurta yemelisiniz… Çünkü karoser için gerekli Omega 3 bu besinlerde bulunuyor. Bu hormon da beyindeki sevinç merkezini harekete geçiriyor.

5-Susadıkça geciktirmeden su içmelisiniz. Susuzluğunuzu gidermek için gazlı içecekler içmeyin. Harvard Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre yeterince su içmek dayanıklılığı artırıyor, stresin azalmasına tezgâhtar oluyor. Ama aklınızda bulunsun; fazlası da zararlı.

6-Düşey durun. Kambur durmak kasların daha seri çalışarak yorulmasına sebep olur. Nefes almanızı zorlaştırır. Tepede Olan konumdayken daha bakımlı nefes alınır, oksijen akciğerlere dolar ve bu nedenle kanın daha dar dolaşması sağlanır…

7-Yapılan araştırmalara tarafından en sevdiğiniz müzikleri kulak vermek stresi hafifletiyor ve yorgunlukla daha bakımlı savaşmamızı sağlıyor.

8-Dışarı çıkın. Sabahleyin kalkınca yapacağınız ilk iş dışarı çıkmak olsun. Amerikalı bilim adamları doğal ışığın beyni harekete geçirdiğini ve seratonin salgılamasına asistan olduğunu söylüyor. Bu da mutluluğunuzu artıracaktır.

9-Mutlaka gün içerisinde bonbon yapın… Amerika’daki beyin sağlığı araştırmacılarına kadar, 30 dakikalık kısa bir uyku bile insanları performanslarını olumlu etkiliyor.

10-Vücudun asit oranını dengelemeniz gerekir. Gereğinden artı şekerli yiyecekler ve peynir aside sebep olur ve enerjiyi emer. Bu yüzden sebze ve meyve salatalarını çokça tüketin.

11-Doktorlar sizi mutlu eden şeyleri hatırlamanız için sizi mutlu eden şeyleri bir deftere yazmanızı öneriyor. Bunları okudukça sizi neyin mutlu ettiğini daha iyi bulabilirsiniz.

12-Düzenli yemek yiyin. Yemekler arasındaki uzun aralıklar şekerin düşmesine, dolayısıyla enerjinizin azalmasına niçin olur. Günde üç kez mutlaka yemek yemek yiyin.

13-Kaslarınızı hissederek enerji sağlayın. Mesela iki elinizi göğüs hizasında birleştirin ve birbirine dürüst itin. Ardından başınızın üstüne kaldırın ve bunu 5-10 defa tekrarlayın.

14-Güne iyi bir kahvaltıyla başlayın. Süt, 150 gr yoğurt, 1 muz, tereyağ, bal, fındık ve cevizi karıştırıp yiyebilirsiniz.

15-Nefes alıp vermenin önemini mutlaka kavrayın. Derin nefes alıp saptamak, nefes yolunuzu açacak ve daha çok enerji almanızı sağlayacaktır. Her saat üç ya da dört defa derin nefes alıp verin.

16-Cep telefonunuzu kapatın. Bırakın günün birkaç saatinde kimse size ulaşamasın. Zorunlu oluğunda iş ve aileniz için kullanın.

17-Uyumlu olun. Dağınıklık sizi strese sokacaktır. gereksiz yere panik yaparsanız, bu stresle işleriniz yolunda gitmeyecektir. Bu kaosu yaşayıp stresinizi artırmayın…

18-Adımlarınızı artırın. Daha pozitif yürüyüş yapın, bol bol merdiven çıkın. Olabildiğince hareketli olmaya itina gösterirseniz, kanın çabuk hareket etmesini, kaslara ve organlara giden oksijenin artmasını sağlarsınız. Bu da sizi rahatlatacaktır.

19- Magnezyum almaya dikkat edin. Sebzelerde, fındıkta ve tahıllı ekmeklerde yer alan bu vitamin size zindelik kazandıracaktır.

20-Yiyeceklerdeki enerjinin hızlı emilimini karşılayan Co-enzim Q10, vücudun ürettiği bir antioksidandır. Bu enzimin oluşmasını karşılayan yiyeceklere de brokoli, kahverengi şeker, kepekli ürünler, soya ve fındıktır.

21-Çok kafein ve alkol uykuyu engeller ve enerji veren B vitaminini emer. Haftada birkaç defa 1 veya 2 kadeh şarabı geçmemeye, dere ve kahve tüketimini en üye indirmeye itina gösterin.

22-Bilgisayarla çalışırken mutlaka aralar verin. Japon araştırmacılar, bilgisayar önünde fazla oturan insanların evhamlı olma halinin arttığını, gözlerde problem yaşandığını ve gövde ağrılarının çoğaldığını söylüyor.

23-Ve son olarak beyinsel anlamda rahatlamak ve canlandırmak için kendinize 20 dakika ayırın ve şunları yapmaya çalışın…

– Ilık sessiz bir yerde oturun ya da uzanın. Üzerinizde kuytu kıyafetleriniz olsun ve gözlerinizi kapatın.

– Nefes alışverişinize odaklanın ve nefesinizin dar olmasını sağlayın.

– Kendinizi nehir kenarında, yeşil çimenlerin üstünde düşünün. Güneş parlıyor, kuşlar cıvıldıyor ve siz suyun akışını duyuyorsunuz.

– Suyun içinde ayağa kalkıyor, yüzünüzü güneşe dönüyorsunuz. Güneşin sizi enerjiyle doldurduğunu hissediyorsunuz. Derin bir nefes alıp, bu enerjinin içinize işlemesini sağlıyorsunuz.

– Vücudunuzun ve düşüncelerinizin pozitife dönüştüğünü hissettiğinizde yavaşça gözlerinizi açıyorsunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.