Endometriozis Kısırlığa Nasıl Sebep Olur

Yaygın yapışıklıklar ve bu yapışıklıklara bağlı tüplerde tıkanıklık olmasa da endometriozis kısırlığa sebep olabilmektedir. Karın içinde küçük endometriyozis odağının kısırlık ile ilgisini açıklamak kolay değildir.

Normalde karın içi peritoneal sıvı miktarı 5 ml’den azdır. Endometriyosiste odaktan salgılanma ile sıvı miktarı artar ve içeriği değişir, sıvının içindeki prostaglandinler artar ve bunun sonucu da %20 yumurtama olmaması gelişir. Follikül ve korpus luteumda yetmezlik gelişebilir. LUF sendromu ( Luteinized Unruptured Follicle)endometriosos hastalığına bağlı olabilir. Overde follikül çatlamaz. Peritoneal sıvı artmış olup, sıvıdaki estradiol ve progesteron düşüktür. LUF normalde %5-10 olabilir fakat endometriyozis olan kadınşarda bu oran %30-35 lere çıkabilmektedir.

Ayrıca bu hastalık immunolojik mekanizmayı da etkiler ve karın içindeki peritoneal sıvıdaki makrofajlar immünolojik olarak etkili olur, spermler bu şekilde sonuç olarak etkisizleşir. Artan prostaglandin rahim içindeki irritasyonu ve duyarlılığı arttırır. Ayrıca bilinen bir gerçek de endometriyozisli kadınlarda bu sebepten dolayı gebeliğin ilk üç ayında düşük normalden daha sık meydana gelebilmektedir.

One Reply to “Endometriozis Kısırlığa Nasıl Sebep Olur”

  1. bende de bu çikolata kisti var kurtulamadım gitti 2cmlik ama gebeliğği engelliyor kist deyip geçilmemeli şimdi bana tüp bebek yolu göründü yok mu bundan kurtulan küçük olduğu için ameliyatta olmuyorum olursam daha büyük kendini tekrarlar diye korkuyorumm
    keşke bi ilacı olsa rabbim herkese şifasını versin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.