En Etkili Adet Söktürücü Bitkiler ve Ağrı Giderici Bitki Çayları

“Adet söktürücü ilaçlar” genellikle hamilelikten korunabilmek amaçlı kullanılmaktadır. Bazı kişiler adet gecikmesi yaşadığı için bazıları ise gününden önce adet olmak için kullanmaktadır. Doktorlar bazı kadınlarda hastalığı tedavi etmek amacıyla da bu ilaçları vermektedir. Adet olmak için sadece ilaç tedavisi kullanmanıza gerek yoktur. Uzmanların önerilerine göre ilaç kullanımı son çare olarak görülmelidir. Adet söktürücü ilaçlar kullanmak yerine adet olmak için bazı bitkisel çaylar aynı etkiyi gösterebilmektedir.

Adet gecikmesinin sebepleri arasında yer alan birçok sorun sadece ilaçlarla değil aynı zamanda bazı bitki ve yiyeceklerle de giderilmektedir. “Adet söktürücü yiyecekler “çeşitli besinlerden oluşmaktadır. Bu besinler adet söktürücü olarak kullanır ve kişinin hamile kalmasını engeller. (Bunlar doğum kontrol olarak yeterli görülemez.) Aynı zamanda adet gecikmesi ve adet düzensizliğinde de kullanılmaktadır. Bu besinler günlük hayatta sıklıkla tükettiğimiz yiyeceklerdir. İşte adet söktürücü bitkiler ve yiyecekler…

1. Melisa

Rahatlatıcı ve iyileştirici özelliğiyle bilinen melisa otu, ağrılı adet günlerinin en büyük kurtarıcıları arasında yer almaktadır. Özellikle şiddetli kramp ve sancıları hafifletme özelliğine sahip etken maddesi sayesinde doğal adet söktürücü bitkilerin başında gelmektedir.

2. Hayıt Otu
Vücut dengesini düzenleyici hayıt otu, hormon üretiminde son derece etkili bitkiler arasında yer almaktadır. Düzenli kullanımlarda adet öncesi ağrılar, adet sancıları, adet krampları, düzensiz adetler, göğüs ağrısı, adet şişliği ve kanama miktarını dengeleme özelliğine sahiptir.

3. Karabaş Otu
İdrar yolu enfeksiyonları ve vajinal enfeksiyonların tedavisinde kullanılan karabaş otu, doğal adet söktürücü ilaçlar arasında yer almaktadır.Karabaş otu, içerinde bulunan etken madde sayesinde regl sancılarını ve adet bozukluklarını dengelemektedir.

4. Sarı Kantaron
Sarı kantaron, adet öncesi meydana gelen sendromları en hafife indirgeyerek sağlıklı bir regl dönemi geçirmenize yardımcı olmaktadır. Adet krampları ve regl sancılarını hafifleten sarı kantaron, günümüzde kullanılan en etkili adet söktürücü bitkiler arasında gösterilmektedir.

5. Kırkkilit Otu
Ağrılı ve sızı adet dönemi yaşayanların kurtarıcısı kırkkilit otu, doğal adet söktürücü etkisiyle alternatif tıbbın en çok kullanılan bitkiler arasında yer almaktadır. Özellikle adet döneminde kramp ve ağrılar yaşayan kadınların kullandığı kırkkilit otu, hem bir adet düzenleyici hem de iyi bir adet söktürücüdür.

6. Mısır Püskülü
Rahatlatıcı etkiye sahip mısır püskülü, adet öncesi ve adet dönemi ağrıları için kullanılmaktadır. Kaynatılarak tüketilen mısır püskülü, regl ağrılarını hafiflettiği gibi akıntıyı dengeleme özelliğine sahiptir.

 

7. Tarçın

Alternatif tıbbın en çok tüketilen baharatları arasında yer alan tarçın, kokusu ve lezzetinin yanı sıra adet döneminin doğal ilaçları arasında yer almaktadır. Şişkinliği önleyici özelliğe de sahip tarçın, adet sancılarını hafiflettiği gibi kanamayı da düzenlemektedir.

8. Isırgan Otu
Vücut dengeleyici özelliği sayesinde adet sancılarını hafifleten ısırgan otu, bol miktarda C vitamini ve demir içermektedir. Kan hücrelerini dengeleyen ve adet sorunu yaşayan kadınlarda düzenleyici ısırgan otu, aynı zamanda lohusalık dönemindeki kadınların süt oranını da arttırmaktadır.

9. Anason
Rahatlatıcı ve yatıştırıcı özelliğe sahip anason bitkisi, regl döneminde meydana gelen ağrı ve krampları en aza indirmektedir. Özellikle zorlu adet dönemi geçiren kadınların, regl krampları ve ağrılarına karşı anason çayı içmesi önerilmektedir.

10. Çörekotu
Mide bulantısı, kanser, ağrı ve enfeksiyonları gideri özelliğe sahip çörek otu, doğal adet söktürücü etkisi sayesinde regl dönemlerinin kurtarıcısı olarak bilinmektedir. Cinsel gücü arttırma özelliğine de sahip olan çörek otu, adet sancılarını hafifleterek dengele bir regl dönemi geçirmenize yardımcı olmaktadır.

11. Dereotu

Düzenleyici ve iyileştirici etkiye sahip dereotu, regl dönemlerinde ki düzensizliği ortadan kaldırarak hormonal sıkıntıların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Dereotunu ister salata yapılarak ister kür şeklinde kaynatılarak tüketebilirsiniz.

12. Kereviz
Kereviz günlük olarak tüketilmelidir. Adet söktürmede etkili özelliği sayesinde zor günlerinizde yardımcınız olacaktır.

13. Maydanoz
En etkili adet söktürücü bitkilerin başında gelir. Rahim uyarıcıdır. Bu yüzden gebelerin tüketmemesi gereken bitkilerdendir. 5 su bardağı su kaynatılır. Ardından temizlenip yıkanan bir demet maydanoz kaynatılan bu suya atılır. Yarım saat bekledikten sonra bu su süzülür ve gün boyu tüketilebilir.

14. Havuç

İster salata olarak ister havuç suyu olarak tüketilebilir. Havuç adet söktürücü özelliğe sahip sebzelerden biridir. Düzenli kullanımlarda sizi rahatlatacaktır.

15. Zerdeçal
Çay olarak kullanılabilir. Ayrıca bal ile karıştırılarak ta tüketilebilir. Adet kanı akışını hızlandırır ve rahatlama sağlar. Ağrı giderici özelliği de vardır. Bir bardak süte zerdeçal eklenip, bal ile de karıştırılarak tüketilebilir. Günde bir kaç kez tüketilebilir.

16. Soğan
Kür olarak kullanılabilir. Soğan adet gecikmesini önleyen besinlerden biridir. Adet sökülmesinde oldukça etkilidir. Klorsuz su ile kaynatılıp içilmesi önemlidir. Bir adet soğan dörde bölünür. Kaynayan suya atılır ve 10 dakika daha kaynatılmaya devam edilir. Ardından soğutarak ılık şekilde günde 2 defa tüketilebilir. 15 gün boyunca bu küre devam ederseniz etkili sonuç alabilirsiniz. Düzenli tüketmeniz önemlidir.

17. Yulaf
Zengin besin değerine sahip yulaf, vücutta meydana gelen yıkımları önleyerek direnç sağlamaktadır. Özellikle regli döneminde yorgunluk ve ağrı yaşayan kadınların yulaf tüketmesi hem iyi bir direnç hem de kuvvetli bir adet söktürücü etki göstermektedir.

18. Nar Suyu
Düzenli olarak tüketildiği taktirde adet gecikmelerinin önüne geçer ve kanamaları hızlandırır ve sökülmeye etki eder.

19. Biberiye
Biberiye bitkisi yalnızca adet söktürücü özelliği değil aynı zamanda adet sancılarını azaltma özelliğine de sahiptir. Doğal kist tedavisinde de kullanılan biberiye, rahimde meydana gelen hastalıkların önlenmesinde son derece etkilidir.

20. Zencefil

Doğal ağrı kesici özelliğe sahip zencefil bitkisi, adet sancılarına ve adet kramplarına iyi gelmektedir. Adet söktürücü bitkiler arasında yer alan zencefil, rahim ve yumurtalık kanserini önleyici ve tedavi edici özelliğe de sahiptir. Zencefil aynı zamanda rahimde meydana gelen kist ve iltihaplanmaları önler.

21. Adaçayı
Östrojen hormonu içeren adaçayı, kadınlarda adet döngüsünü düzenleyici doğal ilaçlar arasında yer almaktadır. Adet görmekte zorluk yaşayan kadınların kurtarıcısı bu bitki, rahimde meydana gelen kist ve miyom oluşumlarının da önüne geçmektedir.

22. Civanperçemi
Alternatif tıbbın temel bitkileri arasında yer alan civanperçemi, birçok ilacın etken maddesi olarak bilinmektedir. En etkili adet söktürücü bitkiler arasında gösterilen civanperçemi, rahimde meydana gelen kist, yara ve iltihaplanmaların önlenmesine yardımcı olmaktadır.

23. Üvez Meyvesi
Antioksidan özelliği sayesinde iyileştirici etkiye sahip üvez meyvesi, kadınlarda görülen adet ağrılarını ve kramplarını en aza indirmektedir. Rahatlatıcı özelliğe sahip üvez meyvesini taze bir şekilde günlük tüketebileceğiniz gibi kaynatarak çayını içebilirsiniz.

Adet Söktürücü Etkiye Sahip 15 Bitki Çayı

Adet söktürücü yöntemler her kadın tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. “Adet söktürücü bitki çayları” hem kişinin rahatlamasını sağlar hem de kanamanın başlamasında yardımcı olur. Bitki çaylarını kolayca temin edip kaynatarak içilebilir, dilerseniz de hazır paketlerle satılan bitki çaylarından tüketebilirsiniz. İşte adet döneminizin kurtarıcısı, alternatif tıbbın vazgeçilmez adet söktürücü bitki çayları;

Adet söktürücü etkisi ile bilinen ve günlük kullanımında vücut fonksiyonlarını düzenleyerek bağışıklık kazandıran bitki çaylarını incelemek veya satın almak için buraya tıklayınız.

1. Rezene Çayı
İçerdiği antioksidanlar ve C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren rezene çayı geciken adet kanamaları için etkili bir bitkisel üründür. Adet döneminde baş gösteren adet ağrılarından kurtulmak için birebir olan rezene çayını 1 bardak suya 10 gr ekleyip, kaynatarak günde 2 fincan içmelisiniz.

2. Papatya Çayı
Sinirleri gevşeten ve rahatlatıcı etkisiyle bilinen papatya çayı vücuda verdiği rahatlıkla birlikte adet sancılarını da hafifletmektedir. Regl ağrılarının giderilmesini sağlayan papatya çayı aynı zamanda sırt ve bel ağrılarına da iyi gelmektedir. Etkili bir adet söktürücü olan papatya çayını biberiye bitkisi ile birlikte kullanarak daha fazla fayda görebilirsiniz.

3. Kekik Çayı
Regl dönemleri bol sancılı ve dayanılmaz acılarla geçen kadınlar için mucizevi bir bitkisel ürün olan kekik çayı adet döneminde yaşanan krampları azaltmaktadır. Kekik çayı tüketerek regl dönemini düzene sokabilir ve regl ağrılarını en aza indirebilirsiniz.

4. Kantaron Çayı
Saymakla bitmeyen faydaları arasında regl ağrılarını hafifletmek de olan kantaron çayı aynı zamanda idrar yolu enfeksiyonlarını da önler. Kısacası bağışıklık sistemi ve boşaltım sisteminde sorun yaşayanlar kantaron çayı ile bu dertlerden kurtulabilirler. 1 su bardağı kaynatılan suya 1 çorba kaşığı kantaron eklenerek 15 dakika demlenmesi beklenir ve günde iki kere içilmelidir.

5. Civanperçemi Çayı
Kadın üreme organlarının birçoğuna faydası ile bilinen civanperçemi bitkisi rahim rahatsızlıkları, yumurtalık rahatsızlıkları ve diğer genital rahatsızlıkların üstesinden gelebilmektedir. Civanperçemi çayını tüketerek de regl ağrılarınızı hafifletebilirsiniz.

6. Biberiye Çayı
Güçlü bir adet söktürücü olarak bilinen biberiye bitkisi adet dönemindeki ağrıları da en aza indiriyor. Regl söktürücü bitkiler arasında yer alan biberiyenin bitki çayı hazırlanışında 1 bardak suya, 10 gr biberiye eklenir ve 10 dakika kaynatılır ve günde 2 bardak olarak tüketilir.

7. Tarhun Çayı
Adet söktürücü özelliği bulunan Tarhun bitkisi regl dönemindeki sancıları da hafifletmektedir. Düzensiz regl dönemlerinden kurtulmak içinde tarhun çayını kullanabilirsiniz. 1 bardak kaynamış suya 4 gr eklenerek 10 dakika bekletilir ve günde 2 kez içilir.

8. Melisa Çayı
Bir tatlı kaşığı melisa ile 1 bardak su ile 5 dakika kaynatılır ve günde 3 bardak içilmesi öneriliyor. Adet söktürücü bitkiler arasında bulunan melisa çayı belli dönemlerde tüketimi açısında önemlidir. Rahatlatıcı etkisiyle bilinen melisa çayı regl sancılarını da en aza indirir.

9. Nane Çayı
Menstürel ağrılara iyi geldiği bazı kadınlar üzerinde anlaşılan nane çayı iyi bir adet söktürücüdür. Nane çayının hazırlanışı; Bir tatlı kaşığı naneyi 1 bardak su ile kaynatarak içmek regl sancılarını da azaltacaktır.

10. Isırgan Otu Çayı
Adet söktürücü bitki çayları arasında ısırgan otu en etkili olanlar arasındadır. Regl dönemlerinde ısırgan otu çayını düzenli bir şekilde tüketirseniz regl ağrılarından da kurtulursunuz. 1 çay kaşığı kurutulmuş ısırgan otunu kaynamış suyu atıp 10 dakika demlenmesi için bekleyiniz. Demlendikten sonra günde 3 bardak içiniz.

11. Adaçayı
En iyi adet söktürücü bitki çaylarından biri olan adaçayı kadınların bu dönemde en büyük yardımcısıdır. Adet söktürücü etki gösteren adaçayı tarifi; 1 tatlı kaşığı adaçayı kaynamış suya atılır. 5 dakika beklenir ve günde 2 bardak içilir.

12. Zencefil Çayı
Zencefil çayının en iyi adet söktürücü bitki çaylarından biri olduğu biliniyor. Bağışıklık sistemine iyi gelen zencefil aynı zamanda adet sancılarını da azaltmaktadır. Adet söktürücü zencefil çayı için 1 adet taze zencefili 10 dakika kaynayan suda bekleterek tüketin. Acı ve baskın bir tada sahip zencefil çayınızın içerisinde bal eklentisi yapabilirsiniz.

13. Kiraz Sapı Çayı
Kurutulmuş kiraz sapından imal edilen bu bitki çayı iyi bir adet söktürücü olup regl sancılarını hafifletmektedir. Regl dönemlerinde kiraz sapı çayı tüketmek isteyenler bir bardak su ile kurutulmuş kiraz saplarını kaynatıp günde 3 bardak içebilir.

14. Havuç Tohumu Çayı
Pek bilinmese de adet söktürücü özelliği yüksek olan havuç tohumu çayı kısa regl sancılarını hafifletmektedir. Havuç tohumu çayı hazırlanışında 1 bardak kaynamış suya 10 gr havuç tohumu atınız. Bu çayı demlenmesi için 10 dakika bekletiniz.

15. Kuş Dili Çayı
Adet sancısı ve adet kanaması için oldukça önemli bir bitki çayı olan kuş dili çayı adet söktürücü özelliği ile biliniyor. Kuş dili çayını bal ile kaynatarak günde 3 defa içmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.