Emzirirken Uyutmak Çürük Nedeni !

Çocukların diş sağlığı için doğdukları ilk günden itibaren önlem almak gerekiyor. Dentistanbul’dan Uzman Diş Hekimi Selin Postalcı’nın Sabah.com.tr’ye yaptığı açıklama şöyle:

Çocuklar dişlerini ne zaman fırçalamaya başlamalı?
Bebek doğar doğmaz diş bakımı yapılmaya başlanmalıdır. Emzirirken bile dişlerinin korunması gerekiyor. Emzirilirken uyutulan çocuklarda, diş çürükleri daha fazla oluyor. Bu nedenle emzirdikten sonra bebeklerin ağız içi temizlenmelidir. İlk dişlerin ağızda yer almasıyla birlikte de diş temizliğine başlanmalıdır.

YUMUŞAK KILLI FIRÇA

Çocuklara diş fırçası ve macun seçerken nelere dikkat edilmeli peki?
İyi bir diş temizliği için gerekli olan fırçanın; düz saplı, yumuşak kıllı ve küçük başlı olması gerekiyor. Kılları küçük olan naylon fırçalar çok daha uygundur. Ayrıca fırça kıllarının uzunlukları da aynı olmalıdır. Baş kısmı ise çocuğun tüm dişlerine ve diş etlerine ulaşabileceği kadar küçük olmalıdır. Sert fırçalar dişleri aşındırır, diş etlerini tahriş edebilir. Üç yaşına kadar çocuklarda fluoridli diş macunu kullanılmamalıdır. Çünkü bu dönemde tükürme fonksiyonu tam olarak gelişmediği için macunu yutabilirler. Öte yandan diş macunlarının içeriğinde bulunan hoş tatlar ve koku veren bazı maddeler, çocuklarda diş fırçalamayı daha eğlenceli hale getirebilir.

FLUORİDLİ MACUN

Çocukların dişlerinin daha sağlam olması için florür hapı öneriyor musunuz?
Vücudumuzdaki en sert dokular, kemik ve dişlerdir. Dişler oluşurken gerekli olan mineraller kan dolaşımı sayesinde çene kemiğine gelir ve diş tomurcuklarına yerleşir. Bu minerallerden biri olan florür de bu süre zarfında dişin yapısına dahil olur. Sonuç olarak da diş minesini, çürüğe ortam hazırlayan aside ve çürüklere karşı çok daha dirençli bir hale getirir. Öte yandan fluoridli diş macunlarının günlük kullanılması, florür deposunun oluşturulmasında mükemmel bir yoldur. Çocukların kahvaltıdan sonra ve yatmadan önce yani günde iki defa fluoridli bir diş macunu ile dişlerini fırçalamaları gerekiyor. Florür eksikliği, tabletlerin kullanımıyla da sağlanabilir ancak alması gereken miktar kesinlikle çocuğun yaşına göre ayarlanmalıdır. Aksi taktirde yüksek doz nedeniyle zarar görebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.