Eczacılar Danışmanımız Olacak

Obezite, şeker hastalığı, hipertansiyon astım ve sigara bağımlılığına danışmanlar geliyor!

   Sıhhat bakanlığının yeni çalışmasına göre eczacılar bir takım hastalara danışmanlık yapacak. Toplumda çok sık görülen obezite, hipertansiyon, diyabet, astım ve sigara bağımlılığı sorunlarını eksilmek,onarmak ve eczacılara yeni bir iş alanı oluşturmak namına Afiyet Bakanlığı, eczacılara bu hastalıklar için danışmanlık olanağı sunuyor.

    Sıhhat Bakanlığı tasdikli sertifikalı “Sağlık Danışmanı Eczacılar” geliyor. Danışman eczacılar kronik hastaların hap kullanımı, hap ve gıda etkileşimlerini yoklama altına alacak. Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak, yeni uygulama zarfında Afiyet Bakanlığı ile bir protokol imzalanacağını açıkladı. Çolak, “Yurt dışından aldığımız akılcı eczane modülleri var. Bunlar hipertansiyon, diyabet, astım, sigara bıraktırma modülleri. Sıhhat Bakanlığı da bu modüllere kendi eğitimcileri ile birlikte katkı sunacak ve eczanelere sertifika verecek. Eğitimleri akademisyenler verecek, sertifikalar Afiyet Bakanlığı tasdikli olacak. Bu Nedenle, eczacılar kronik hastalıklarda kayda değer rol oynayacak. Vatandaşa ilaçları nasıl kullanmaları gerektiği ve bu ilaçların takibi konusunda veri verebilecekler” dedi.

  Konya’da hipertansiyonla ilgili olarak 29 eczanede pilot bir alıştırma başlattıklarını aktaran Çolak, bu çalışmayla ilaçlardaki dilekçe oranında ciddi bir iyileşme gözlemlediklerini ifade etti. Çolak, rasyonel eczane projesi dahilinde da astım hastalarına yönelik 8 ilde 254 eczanede pilot çalışmanın sürdüğünü bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.