Duane Sendromu Nedir Ve Tedavisi

Duane Sendromu, genellikle sol gözde ortaya çıkar ve Duane Sendromu’na yakalanan gözde dışa doğru hareket kısıtlılığı vardır. Kadınlarda erkeklere oranla daha sık görülür.

Duane Sendromu’nda baş pozisyonu nedeniyle diplopi yani çift görme yoktur. Primer pozisyonda genellikle içe kayma vardır. Ampliyopi yani göz tembelliği oldukça nadirdir. Eğer anizometropi (yani 2 göz arasında diyoptri farkı çoksa) varsa, o zaman göz tembelliği olabilir.

 

Duane Sendromu ayrıca başka konjenital (doğuştan) anomalilerle beraber olabilir. Katarakt, pupiller anomaliler, sağırlık, yarık damak, yüz anomalileri, ayak anomalileri ve spina bifida gibi. Bu yüzden, bu hastaların mutlaka sistemik muayeneleri yapılmalıdır.

 

Duane Sendromu’nun 3 tipi mevcuttur.

 

Gözün dışa hareketinde aşırı kısıtlılık vardır. Göz içe doğru hareket ettiğinde, göz kapak aralığında daralma ve gözde içeri doğru çekilme olur. Dışa doğru bakışta ise göz kapak aralığında genişleme görülür. Baş, etkilenen göz tarafına dönüktür. İçe bakışta bir miktar kısıtlılık olur.

Dışa bakışta kısıtlılık vardır ama içe bakış normaldir.

 

Dışa bakışta kısıtlılık, içe bakışta daha az kısıtlılık vardır.

 

Duane Sendromlu hasta genellikle durumundan şikayet etmez. Kimisinde bir miktar baş pozisyonu vardır. Yani baş, tutulan göze doğru dönüktür fakat, genellikle rahattır.

 

Bazı durumlarda cerrahi tedavi gerekebilir. Ancak cerrahi tedavi ile de dışa bakış sağlanamaz.

 

Cerrahi müdahale bazen ikinci kez gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.