Gökçek ŞifaSize Telefonunuz Kadar YakınızÜcretsiz Google Play'de
İNDİRX
Anasayfa » Şeker Hastalığı » Diyabet nedir?
Diyabet nedir?
Diyabet nedir?

Diyabet nedir?

Diyabet, kandaki dekstroz miktarının çoğaltma­sıyla karoser kimyasında ortaya meydana çıkan daimi bir değişikliktir. Nedeni, ‘insülin’ hormonu­nun eksikliğidir.
Şeker Hastalığı, en eski hastalıklardan biridir. Yunanca ‘sifon’ ve ‘şeker’ kelimelerinden gelen diyabetin tıp dilindeki adı diabetes meUitus’tm. Denetleme altına alınamayan diyabetin en açık belirtisi, vücuttan atılan idrann yüksek miktarda şeker içermesidir. Bu hastalık tamamiyle 20. asır içinde anlaşılmıştır. 1921 yılında Kanadalı iki bilim adamı, Fre-derick Bangting ve Charles Best, pankreas içerisinde Lan-gerhans adacıkları olarak bilinen küçük bir grup hücrenin esrarengiz bir madde ürettiğini keşfettiler. Bu maddeye, Latin­ce ‘adacık’ anlamına gelen insula kelimesinden türeyen in­sülin adını verdiler. Bu ola ki de, şeker hastalığı tarihinin en ağırlık­li buluşuydu. 1922 yılından daha sonra diyabet tedavisi için kullanılmaya başlanan insülin, acı veren ve ‘aşın derecede zayıflamaya niçin olan’ bir hastalıktan ölmesi olası birçok genç insanın yaşamını değiştiren bir tıp mucizesi olarak görüldü.

Diyabetin nedeni, ‘insülin’ hormonu eksikliğidir. Hor­mon, vücudun herhangi bir bölümünde üretilen ve kana karıştığında vücudun diğer bölümlerinde etkili olan kimyasal bir habercidir. Müşteri 1 diyabette, vücutta hiç insülin hormonu üretilmez. Müşteri 2 diyabette ise çoğunlukla insülin salgısı beceriksiz kalır ve vü­cudun hormona verdiği tepki azalır. Buna insülin direnci denir.
Pankreas
Diyabetli kişilerde pankreas gerekli miktarda insülin üretmez veya ürettiği insülin fonksiyonunu yerine getirmez.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.