Anasayfa » Şeker Hastalığı » Diyabet ayaklarınızı nasıl etkiler?
Diyabet ayaklarınızı nasıl etkiler?
Diyabet ayaklarınızı nasıl etkiler?

Diyabet ayaklarınızı nasıl etkiler?

Hipoglisemi, düşük kan şekeri seviyesi demektir. Diya­beti olmayan bir kişinin kan şekeri seviyesi hiçbir süre 3,5 mmol/I’nin altına düşmez, çünkü doğal olarak sahip olduğu yoklama sistemi laf konusu düşüşü algılayarak in-sülin salgılamasını durdurur, glükagon gibi kandaki glikoz seviyesini arttıran öteki hormonlann salgılanmasını sağ­lar. Kişi kendisini aç hissetmeye başlar ve bir şeyler yiye­rek kan şekeri seviyesini yükseltir.

İnsülin ya da insülin salgısını arttıran bir hap aldığınız­da ise kan şekeriniz karbonhidrat taşıyan bir şey yiyene kadar düşmeye devam eder. Kan şekeriniz düşerken, uyarı şeklindeki birçok semptom de tetiklenmiş olur (bkz. Kutu 2). Beynin adi işlevlerini görmesi yaklaşık olarak ta­mamen glikoza ast olduğu için hipoglisemi (düşük kan şekeri) tehlikeli bir durumdur. Eğer vücuttaki üzüm şekeri sevi­yesi çok düşerse beynin alıştırma kapasitesi azalır ve aşa­ğıdaki kutuda sıralanan belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Eğer düzey daha da düşerse, birey bilincini kaybedebilir (komaya girebilir).

Hipoglisemi belirtileri

O Titreme
O Terleme
O Kalp çarpıntısı
O Görmede bulanıklık
O Baş ağrısı
O Baş dönmesi veya sersemlik hissi
O Koordinasyonda zayıflama
O Fazla özlem şehvetli
O Fazla halsizlik
O Şaşkınlık
O Konsantrasyon zorluğu
O Konuşmada yavaşlık veya dil sürçmesi
O Asabiyet

Hipoglisemiyi nasıl önleyebilirim?

Hipoglisemi ile başa çıkmanın en iyi yolu, bu durumu ortaya çıkaracak koşulları engellemektir. Kan şekerinizin çok fazla düşmesini önlemek için, yemeklerinizi her gün benzer saatlerde yiyin ve elbette öğün atlamayın. Unut­mayın ki duyduğunuz açlık hissi, kan şekerinizin fazla düş­tüğünü bildiren bir belirti olabilir ve bir an önce bunu nor­mülk düzeye çıkarmanız gerekebilir. Keza doktorunuzun verdiği ilaçlan, doğru dozda ve dürüst zamanlarda alın. Kan şekeri seviyenizi özenli bir şekilde izleyin. Bu Nedenle çok açık belirtiler ortaya çıkmadığı halde, kan şekerinizdeki düşmeleri saptama edebilirsiniz.

sık sık hipoglisemi nöbetleri yaşamak, tedavinizin ve­ya beslenme düzeninizin her tarafta ayarlanması gerektiğini belirten bir işarettir.

Hipoglisemi nasıl önlenir?

Hipoglisemi ile başa çıkmanın en iyi yolu, bu durumu ortaya çıkaracak koşulları engellemektir. Kan şekerinizin fazla pozitif düşmesini durdurmak için, yemeklerinizi her gün benzer saatlerde yiyin ve muhakkak öğün atlamayın. Unut­mayın ki duyduğunuz açlık şehvetli, kan şekerinizin fazla düş­tüğünü belirten bir belirti olabilir ve bir lahza önce bunu nor­mal düzeye çıkarmanız gerekebilir. Hem doktorunuzun verdiği ilaçlan, içten dozda ve dürüst zamanlarda alın. Kan şekeri seviyenizi dikkatli bir şekilde izleyin. Bu Nedenle çok açık belirtiler ortaya çıkmadığı halde, kan şekerinizdeki düşmeleri tespit edebilirsiniz.
çoğu kez hipoglisemi nöbetleri yaşamak, tedavinizin ve­ya gıda düzeninizin tekrar ayarlanması gerektiğini bildiren bir işarettir.

Neler hipoglisemiye yol açar?

Diyabetle yaşamaya başladıktan bir vakit sonradan, özellik­le hangi durumlarda dengenizin bozulduğunu kendi kendinize anlayacak hale gelirsiniz. yine de, burada hipoglise­miye yol açan nedenleri anmakta menfaat vardır:

• Metabolizmanızın alıştığı zamanda yemek yemek yememek, öğün sıçramak. Eğer insülin iğnenizi yapmış ve herhan­gi bir nedenden nedeniyle yemek yiyememişseniz her za­man yanınızda bulundurmanız gereken şekerleme veya bisküvi gibi karbonhidratlı gıdalardan az bir miktarda almanız gerekir.
• Ani ve fazla bir biçimde hareket etmek (Otobüse yetiş­mek üzere koşturmak gibi.)
• Içki olmak. Karaciğeriniz, aşın miktarda içki parçala­ması gerektiğinde üzüm şekeri üretemez. bu nedenle insülin veya sülfonilüre alındığında içki tüketmek, hipoglise­miye yol açabilir.

Hipoglisemi nasıl tedavi edilir?

Hafif giden bir saldırı, epeyce basit bir biçimde örneğin limonata içerek giderilebilir. Perhiz içeceklerde şeker yeri­ne yapay tatlandırıcılar kullanıldığı için, bunları tüketme­nin faydası olmayacaktır. Nerede olursanız olun, yanınızda mutlaka şekerleme ya da bisküvi gibi karbonhidrat içeren bir gıda olmasına dikkat edin. Bu teklif, özellikle otomobil kullanacak ya da spor yapacaksanız daha da önemli ülkü kazanç.

Hipoglisemi ağırlaştığında neler olur?

Çok nadiren de olsa, kan şekeriniz yukarıdaki tedbir­leri almanıza fırsat tanımayacak dek hızlı bir şekilde dü­şebilir. Bu durumda uyku sersemi ya da baygın bir duruma vermek, hatta ilerleyen vakalarda sara nöbeti aşmak olasılık dahilindedir. Böyle bir tablo sizin için ve çevreniz­dekiler için korkutucu olabileceğinden, benzer şeyin bir da­ha meydana gelmemesi namına almanız gereken önlemleri öğrenmek üzere doktorunuza danışın. (Ağır hipoglisemi nöbeti geçiren bir kişiye dağıtılmış müdahalelerde bulunmak gerekebilir.)
• Bir şey yiyecek veya içecek durumda değilseniz, yanı­nızdaki kişiler hypostop denilen şekerli jeli ağzınıza sı­kılabilir veya diş etlerinize sürebilir.
• Kan şekerini arttıran glükagon isimli hormonun enjeksi­yon olarak alınması mümkündür. Kol veya kalçadan yapılan bu iğneden daha sonra kişi kendine gelerek bir şeyler yiyip içebilir.

Hipoglisemi atağı gece gelirse?

Kendinizin ya da diyabeti olan aile fertlerinizden birinin, gece uyurken hipoglisemi krizi geçirme ihtimalinin sizi en­dişelendirmesi doğaldır. Bilhassa Tip 1 diyabeti olan küçük çocuklann ebeveynleri için bu koşul daha da endişe veri­ci olabilir.

Fiilen ise, şart düşünüldüğü dek korkutucu de­ğildir. Her şeyden önce, kan şekerinizin düşmesiyle ortaya meydana çıkan terleme ve huzursuzluk belirtiler sizi uyandırabilir. Siz uyanmasanız bile, yatağın içindeki sıkıntılı hareket­leriniz eşinizi uyandırabilir. bununla beraber, ağır bir hipoglisemi atağı esnasında, düşen üzüm şekeri seviyesini ayarla­mak için vücudunuzdaki bazı hormonlar harekete geçti­ğinde uyumaya devam etmeniz alışılmış bir durumdur. Böyle bir ataktan sonra genelde baş ağnsı ile uyanır ve kendinizi oldukça fena hissedersiniz. Ara Sıra bütün zıt yönde bir dalgalanma da olabilir ve kan şekeriniz fazla artı yükselir. Eğer ahenkli olarak bu tür belirtilerle uyanıyorsa­nız, farkında olan olmadan geceleri hipoglisemi atağı yaşayıp yaşamadığınızı öğrenmek adına, birkaç kez sabah erken saatlerde (2:00-4:00 gibi) uyanıp kan şekerinizi ölçün. Bu şekilde kendinizi neden fena hissettiğinizi anlayabilirsiniz. Hem doktorunuzla konuşarak gece aldığınız insülin do­zunun bitmiş ayarlanmasını isteyebilir veya diğer bir insülin türüne geçebilirsiniz.

Hipergliseminin belirtileri

Bir Takım kişiler hipergliseminin herhangi bir belirtisinin far­kına bile varmazken, birçok birey aynen diyabetin birincil tanı­sının konulmasını sağlayan durumları yaşar. Genel Olarak hi­perglisemi atağı öncesinde ortaya çıkan belirtiler şunlardır:
• Sık idrara çıkma
• Fazla susuzluk
• sık sık ya da aşın acıkma
• Bulanık görme
• Halsizlik
• Zihinsel karmaşa
Eğer bu belirtilerden herhangi birini gösteriyorsanız, hemencecik kan şekeri seviyenizi normale döndürmek üzere harekete geçmelisiniz. Belirtileri görmezden gelirseniz, daha ağır komplikasyonlarla karşılaşabilirsiniz.

Hiperglisemi nasıl çare edilir?

Kan şekeri seviyeniz yükselmeye başladığında yapaca­ğınız en iyi şey, şekerinizi daha sık aralıklarla teftiş et­tirmektir. Kan şekeriniz kararlı bir şekilde 140 veya 150 mg/dl’nin üstünde veya birbirini izleyen iki kere 240 mg/dl’nin üzerinde çıkarsa, doktorunuzdan ne yapmanız gerektiğini öğrenin. İlaçlarınızı içten zamanlarda ve içten dozda al­dığınızdan belirlenmiş olun ve diyetinize çok dikkat edin.
Eğer kan şekeriniz 240 mg/dl’nin üstünde ise idrarı-nızdaki ketona bakılması gerekir. İdrarınızda keton çıkar­sa, aşağı anlatılacağı gibi diyabetin ciddi bir komplikas-yonu olan diyabetik ketoasidoz görülebileceğinden, derhal doktorunuza başvurun. Kan şekeriniz bu denli yüksekse, efor sarf etmeniz ayrıca kan şekerinde hem de keton düzey­inde artışa niçin olabileceği için egzersizden kaçının.

Hipergliseminin nedenleri

Hiperglisemi, bazen kan şekeri seviyesini çok itinalı bir şekilde yoklama aşağı tutan kişilerde zeka önlenemeyebilir. gerçi, hiperglisemi oluşturabilecek durumların far­kında elde etmek önemlidir, çünkü böylece görünme sıklı­ğını azaltacak önlemler alınabilir.
Hipergliseminin nedenleri şöyledir:
• Hatalı gıdalar harcamak
• Fazla pozitif yemek yemek
• Tedavi edilmemiş diyabet s Alıştırma azlığı
• Gerginlik
• Rahatsızlık ya da yaralanma gibi nedenlerden kaynaklanan bedensel sıkıntılar
• Çok fazla hap almak
• Şeker Hastalığı ilaçlarını gerektiği biçimde kullanmamak

Hipoglisemik farkındalık

Diyabetli şahısların, bir zaman daha sonra hipoglisemi ataklarında ‘erken dikkat sistemi’ni kaybettiklerinden şikâyet et­tiklerini duymuşsunuzdur. Bu kişilerin çoğu, erken uyan sistemini kaybetmelerinin hayvanlardan elde edilen insü-linden, insanlardan elde edilen insüline geçilmesinden kaynaklandığına inanmaktadır. Konunun bu yönü üzerin­de defalarca önce, farkmdalığın hangi sebeplerden ötürü kaybolabileceğini koyulmak gerekir.
Son yıllarda, çok uzun yıllardır diyabeti olan kişilerin ne vakit hipoglisemi atağı geçireceklerini daha eksik varsayım eder olduklannı bildiren çalışmalar ortaya çıkmıştır. Çoğu in­san 15-20 yıl insülin kullandıktan daha sonra, uyan niteliğinde­oysa belirtileri daha az fark edebilir ayla gelmektedir. Bu duru­mun neden kaynaklandığı bütün olarak netleşememekle bera­ber, zaman içerisinde pankreasın düşük kan şekerine karşısında glükagon salgılama yeteneğinin kaybolduğu bir gerçektir. Bir Takım diyabet hastaları, hipogliseminin öncü belirtilerinin de­ğişiklik gösterdiğini ifade ederken; diğerleri, belirtilerin ön­lem almaya süre bırakmayacak kadar seri geliştiğini söy­lerler.

Hipoglisemi, kan şekeri seviyesini yüksek bir dü­zeyde değişmez tutarak önlenebilir mi?

Kişinin kan şekeri seviyesinin kesintisiz yüksek olması, hipoglisemiden uzaktan kalmasını sağlayacaktır. Oysa bu durumda da diyabete alt uzun vadeli komplikasyonlarm gelişme riski artar. İnsülin kullananlar için tehlikeli hiperglise-mi ile can sıkıntısı veren hipoglisemi arasındaki dengeyi koru­mak epeyce kuvvet olabilir fakat günümüzde kullanımda olan öbür preparat ve enjeksiyonlar bu dengeyi kurmayı ko­laylaştırmaktadır. Eğer arkasında kan şekeri seviyenizin epeyce yükseldiği tedirgin hipoglisemi atakları yaşıyorsa­nız, tedavinizin gözden geçirilmesi veya değiştirilmesi için doktora başvurmanız gerekmektedir.

Hipoglisemiyle ilgili bilgiler

O Hipoglisemi, insülin veya sülfonilüre hapı kullanan herhangi bir kişide oluşabilir.
O Hipoglisemi, her kişide öbür belirtiler oluşturur.
O Eğer hipoglisemi atağı geçireceğinizi düşünüyorsa­nız, anında kan testi yaptırarak durumunuzu görme­ye çalışın.
O Eğer anında deneme yaptırmanız mümkün değilse, limo­nata gibi (kalorisi düşük olmayan) tez kana karışan bir karbonhidrat alın.
O Süt ve bisküvi derhal kana karışmadığı için bu amaçla tüketilmeye yerinde değildir.
O çoğu kez hipoglisemi atağı geçiriyorsanız doktorunuza başvurun.

Hiperglisemi (yüksek kan şekeri), 12 mmol/1′nin üs­tünde olan kan şekeri seviyesi olarak tanımlanır. Hipergli­semi aniden de ortaya çıkabilir, ağır ağır da kendi­ni gösterebilir. Her iki şekilde de ciddiye alınması gereken bir durumdur. Kan şekeri seviyesindeki ani çoğaltma, özellikle Alıcı 1 diyabeti olan kişilerde, diyabetik ketoasido-za neden olabilir. Uzun yıllar süren hiperglisemi, tüm vü­cuttaki kan damarları ve sinirlerde tahrip gibi komplikas-yonlara yol açabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.