Dişler için büyük risk

Dişler için büyük risk

Diş sağlığı insanların genellikle ihmalkârlık ettiği, sorunlar ortaya çıktığında önemsediği bir bölge. Ama diş kanaması gibi diş eti sorunları birikimlerin sonucudur.

Diş Hekimi Dt. Cem Harbalioğlu, “Diş etleri sağlıklı dişler için ciddi bir öneme sahiptir ve diş eti hastalıklarının en kayda değer belirtisi diş eti kanamalarıdır. Çare olunmaması durumunda dişlerde sallanma ve diş kayıpları meydana gelebilir” dedi.

Sağlıklı diş etinin nasıl olması gerektiğinden bahseden Dt. Cem Harbalioğlu, “Doğal ve estetik bir diş eti açık pembe renkte, portakal kabuğu görünümde olur. Üzerindeki dişi kökünden sımsıkı sarar ve dişin konturlarını takip eder. Şişlik, enfeksiyon ve kızarıklık olmaz. Diş fırçalama esnasında veya diş ipi kullanımında kanamaz” diye konuştu.

Gingivitis ve periodontitis

Dt. Cem Harbalioğlu şu bilgileri verdi: “Gingivitis diş eti hastalığının hafif şeklidir. Diş etleri kırmızılaşır, şişer ve çok basit bir şekilde kanar. Fakat rahatsızlık bu aşamada kişileri artı rahatsız etmez. Gingivitis daha çok ağız temizliğine yeterince siklet vermemekten kaynaklanır. Yiyecek artıklarından kaynaklanan bakteriler iltihaplanmaya yol açar. Içten bir ağız içi bakımı ve doktorunuzun vereceği tavsiyelerle, rahatsızlık tedavi edilebilir. Gingivitis olarak adlandırılan diş eti iltihaplanması zamanında çare edilmezse, diş eti yüzeyinden ilerleyerek buradaki kemiği de etkilemeye başlar. Periodontitis gingivitisten farklı olarak, dişin kök yüzeyini, diş kökünü saran kemiği ve bu iki doku arasındaki senet dokusunu mahvolmuş eden iltihabi bir hastalıktır. Bir anlamda çare edilmemiş olan gingivitis’in ilerlemiş haline benzetilebilir. Dişlerin sallanmasına ve dökülmesine neden olur.”

Diş eti niçin kanar

Diş etinin kanama sebeplerine de değinen Dt. Harbalioğlu, “Diş eti kanamalarının ilk nedeni mikrobiyal diş plağıdır. Dürüst bir fırçalama, diş ipi ve ara yüz temizliği yapılmaması nedenleriyle bakteriler dişe tutunur. Zamanla bu plak tabakası gelişir ve bu birikintiler diş taşına dönüşür. Diş eti kanamalarını etkileyen öteki faktörler ise; sigara, hormonal şansın dönmesi, stres, kalıtımsal faktörler, diş gıcırdatma veya sıkma alışkanlığı, şeker hastalığı, uyumu iyi olmayan dolgu ya da kronlar, fena beslenmedir” açıklamasını yaptı.

“Ihmalkârlık etmeyin”

Diş Doktoru Dt. Cem Harbalioğlu diş eti kanamasının dikkatsizlik edilmemesi gerektiğini vurgulayarak konu ile ilgili açıklamasını; “Ağız kokusunu da beraberinde getiren diş eti kanaması, dikkatsizlik edilmemesi gereken bir hastalıktır. Diş eti kanamalarını önlemenin tek yolu ağız hijyeninin düzenli olarak sağlanması, dişlerin günde iki defa içten bir fırça ve içten bir teknik ile fırçalanmasıdır. Ayrıca diş ipi ve arayüz fırçası kullanarak dişlerin ara yüzeyleri temizlenmeli, beslenmeye özen gösterilmeli ve şekerli-yapışık gıdalardan kaçınılmalıdır. En önemlisi de 6 ayda bir uyumlu diş doktoru kontrolü de unutulmamalı gerektiğinde diş yüzeyi temizlikleri yapılmalıdır” şeklinde tamamladı. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.