Diskoid Egzema (Numuler Egzema)

Diskoid egzema nedir?
Diskoid egzema sık rastlanılan bir egzemadır. Herhangi bir yaşta görülebilir, erkek ve kadınları eşit olarak etkiler.

Diskoid egzemanın nedenleri nelerdir?

Diskoid egzemanın nedeni belli değildir. Kuru ve yaş tipi vardır. Olguların çoğunda ailesel bir özellik yoktur, gıda allerjisi nedeni ile olmaz. Bazen ikincil olarak bakterilerle enfekte olmasına ragmen, diğer insanlara bulaşmaz.

• Sinek ısırığı veya yanık gibi küçük travmalar hastalığı başlatabilir.

• Bazı çocuklarda atopik egzemanın bir bulgusu olarak görülebilir.

• Otoegzematizasyon reaksiyonları diskoid egzema gibi görülebilir.

• Varislerin üzerindeki deride görülürse varikoz egzema olarak adlandırılır.

• Kuru deri kış aylarında kuru, kaşıntısız yuvarlak alanlara neden olabilir.

• Islak tipi kabuklu veya su kabarcıklı alanlar şeklinde görülür.

Hastalığın görüntüsü nasıldır?

Diskoid egzema vücudun herhangi bir yerini tutmakla birlikte, genellikle alt bacakta görülür. Bir veya birkaç alanda görülen hastalık haftalar ve aylarca kalabilir.

Hastalıklı alan yuvarlak veya oval oldugundan diskoid ve numuler egzema adını almıştır. Birkaç santimetre genişliğinde olabildiği gibi, birkaç milimetre kadar küçükte olabilir.

Tutulan alanlar pembe, kırmızı veya kahverengidir ve sınırları belirgindir. Üzeri kuru, catlak veya kabarıktır, su kabarcıklı veya kabukludur. Diskoid egzema çok kaşıntılıdır veya hemen hemen hiç kaşıntı yoktur.

Döküntünün etrafındaki doku genellikle normaldir, fakat kuru olabilir. Döküntü hiçbir belirti bırakmadan geriler. Fakat koyu tenli kişilerde birkaç ay iz kalabilir. Bu leke deriden açık veya koyu renkte olabilir.

Hastalıkta belli araştırmaları yapmak gerekli midir?

Birçok hastada diskoid egzema çok karakteristik görüntüye sahip olması nedeniyle araştırma yapmaya gerek yoktur. Bakteri kültürü ikincil olarak döküntüye eklenen bakterileri saptamak amacıyla yapılabilir. Bazen mantar hastalığı ile karışması nedeniyle mantar incelemesi yapılması gerekebilir.

Bazen temas allerjisi olup olmadığını saptamak için allerjik yama testi yapılabilir, fakat olguların çoğunda spesifik allerji yoktur.

Tedavi nasıl yapılır?

Deriyi travmalardan koruyun. Hastalik derideki küçük travmalar sonrasinda alevlenebildigi için deriyi travmalardan korumak gereklidir. Eger ellerde de belirti var ise, tahriş edici deterjan, çözücü,diger kimyasal ve aşiri su temasindan kaçinmak için eldiven kullanilmalidir.

Nemlendiriciler
Banyo yagları nemlendirici sabun ve kremler kullanılabilir. Kaşıntı, pullanma ve kuruluğu gidermek amacıyla nemlendiriciler olabildiğince sık uygulanmalıdır. Nemlendiriciler hasta olmayan deri alanlarına da kurulugu azaltmak için sürülmelidir.

Kortizonlu krem veya pomadlar

Yerel uygulanan kortizonlu pomad veya kremler egzemayı ve lokal tahrişi ortadan kaldırır. Kortizonlu kremler günde bir veya iki kez uygulanmalı. Daha sonra gerekirse yan etkileri düşük hidrokortizon içeren kremler veya pomadlar kullanılabilir.

Ağızdan alınan neya deriye sürülen antibiyotikler
Antibiyotiklerin kullanımı hastalıklı alan sızıntılı, nemli ve kuru ise önemlidir. Bazen numular egzema ağızdan alınan antibiyotiklerle tamamıyla ortadan kalkar.

Antihistaminik tabletler
Antihistaminik tabletler özellikle geceleyin kaşıntıyı gidermekte etkilidir. Fakat egzemayi iyileştirmez. Yeni uyku vermeyen antihistaminiklerin çikmasi ile ilaçlar daha rahat kullanilabilir hale gelmiştir.

Fototerapi
Haftada birkaç kez uygulanan ultraviyole işigi tedaviye yardimci olabilir. Egzemayi kontrol altina almak birkaç ay alabilir, fakat şiddetli olgularda faydalidir.

Kortizonlu tabletler veya igneler
Bu ilaçlar ancak çok şiddetli olgularda uygulanmalidir. Kullanildiklarinda birkaç hafta kullanilmali ve sonra krem veya pomad tedavisine geçilmelidir.
Hastalik tedavinin sonlanmasi ile tekrarlayabilse de genellikle yukaridaki tedavilerle kontrol altina alinabilir. Bu arada cilt nemli tutulmali ve travmalardan korunmalidir. Bu egzema ergeç tamamiyla iyileşecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.