Anasayfa » Ağız - Diş Sağlığı » Dişin yapısı
Dişin yapısı
Dişin yapısı

Dişin yapısı

İdeal ağız ve diş bakımı için sadece diş fırçalama ve diş ipi kullanımından daha fazlası gereklidir. İlerleyen yaşla beraber insanların çoğu dişlerini kaybedeceklerini düşünürler lakin bu şekilde almak zorunda değildir, bunun için basit birkaç öneriye uymanız gerektiğini belirten Dişçi Mehmet Zahid Kazandı bize profesyonel tavsiyelerde bulunuyor.

İşte uzun yıllar sağlıkla gülebilmemiz için yapmamız gerekenler;

1.Ağız Sağlığını Korumanın En Manâlı Üç Elemanı
”Diş fırçası, diş macunu ve diş ipi”
Ağız hijyeninin olmazsa olmaz en kayda değer üç bakım elamanı diş fırçası, macunu ve diş ipidir. Toplum olarak ağız ve diş sağlığına gereken önemi vermediğimizin altını çizen Diş Doktoru Mehmet Zahid Kazandı oysa gün içerisinde ayıracağınız 10 dakika değin kısa bir zaman de sağlıklı dişlere ve dişetlerine kavuşabileceğimizi belirtiyor. Günde 2 kez diş fırçalamak ve bir defa diş ipi kullanımının sağlıklı bir ağzın anahtarı olduğunun altını çizen Kazandı bu alışkanlığın çocuk yaşta kazanılması taktirde bireylerin ilerleyen yaşlarda da sıkıntı yaşamayacaklarını ifadelerine ekliyor.

Peki en içten diş fırçalama tekniği hangisi?
Öncelikle diş fırçası çok sert olmamalı ve fırçayla dişlerinizi aşındıracak dek zorlama uygulamamalısınız. Birçok bireyin dişlerinin beyazlaması için diş fırçasını bastırarak kullandığını belirten Diş Hekimi Mehmet Kazandı bunun son derece yanlış bir tutum olduğunu beyazlatmanın aksine dişlerde aşınmalara niçin olduğunu söylüyor. Dişlerimizi fırçalarken diş macununu diş fırçasına sürmemiz gerektiğini ama diş macununu bilinenin tersine suyla ıslatmanın yanlış olduğunu belirten Diş Hekimi Mehmet Kazandı ıslanan diş macunun etmen maddesini kaybettiğini belirtti. daha sonra yuvarlak hareketlerle az kalsın 2 dakika baştan başa dişler fırçalanmalıdır. En son dişetinden aşağıya dürüst bir süpürme hareketiyle operasyon tamamlanır. Dişlerin iç yüzeyleri, bilhassa ön bölgeler bakımlı olduğundan fırça düşey olarak sokularak fırçalanmalıdır. Unutulmamalıdır fakat, bakteri plağı ve yiyecek artıklarının yoğun olduğu dişlerin arka yüzleri, arkadaki dişler ve dil de temizlenmelidir. Genellikle sadece ön dişlerin ön yüzeyleri fırçalandığından çürükler daha çok arkadaki bölgelerde oluşmakta , diş taşları ise çok az fırçalanan daha aşağı ön bölgede olmaktadır.

2. Ağzınızı Düzenli Olarak Denetim Edin 
Her ne dek diş hekimine ahenkli olarak gidiyorsanız da, kendi ağzınızı ahenkli olarak teftiş edin. Denetleme zamanınız gelene dek ağzınızda olan bir problemi fark etmeniz yapılacak tedaviyi daha basit ve daha masrafsız hale getirebilir. Diş kırılması, dişetlerinde oluşan şişmeler, renkleşmeler ya da ağzınızda oluşan ve iyileşmeyen yaralar dikkatli bir şekilde kontrol ettiğinizde sizin gözlemleyip doktorunuza bildirebileceğiniz çoğu koşul arasındadır. Bu denetleme bilhassa sigara içenler için daha önemlidir, ağız kanserine yakalanma açısında daha büyük risk taşıdıkları için aksatmadan bu kontrolleri yapmaları gerekir.

3. Sigaradan Uzakta Durun
Sigara kullanımının vücudumuzdaki öteki organlar kadar dişlerimize de zarar verdiğini bildiren Kazandı “sigara ağız içi kanser riskini önemli oranda arttırır, dişeti hastalıklarının oluşmasına yol açar, dişlerinizde renkleşmeye niçin olur ve nefesimizin fena kokmasına neden olur” diyor ve sağlığımız için sigarayı bırakmamızı öneriyor.

4. Su İçmek Önemli
Yemek Yemek yedikten daha sonra diş için yapılacak en iyi şey su veya süt içmektir. Yemekten sonra içilen bir bardak su, yemek parçalarını ağızdan uzaklaştırır ve ağızdaki asidik ortamı nötrler. Ayrıca süt içmek dişte kalsiyum oluşumuna niçin olur.

5. Düzenli Olarak Diş hekiminizi Ziyaret Edin
Diş hekimine yapılacak ahenkli ziyaretler dişlerinizde oluşabilecek problemlerin öneminin önceden alınmasına ve daha büyük sorunlara niçin olmadan önlenmesine niçin olduğunu gösteren Kazandı altı ayda bir dişçi ziyaretini önerdiklerini ekledi.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak.