Diş hassasiyeti nasıl önlenir?

Toplumda ağız ve diş sağlığına yönelik en sık rastlanan problemlerden birisi de diş hassasiyeti. Periodontoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Cenker Koyuncuoğlu, diş hassasiyetinin genellikle sıcak, soğuk, tatlı, ekşi yiyecek ve içeceklerin tüketimi ile belirti verdiğini söyledi.

Koyuncuoğlu, diş hassasiyetinin, dişlerin hatalı fırçalanması, dişlerde oluşan çatlaklar ve kırıklar, dişeti çekilmeleri yeni yapılan dolgu, diş beyazlatma işlemi, diş yüzeyi temizliği ve kök düzleştirmesi gibi tedaviler sonrasında ortaya çıkabileceğini ifade etti.

NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Basit vakalarda hekimin önereceği hassasiyet giderici diş macunu kullanılarak sorunun giderilebildiğini aktaran Koyuncuoğlu, bu aşamada mutlaka beslenme alışkanlıklarının da gözden geçirmek, aşırı sıcak ya da soğuk gıdaları tüketmemek gerektiğini söyledi. Ayrıca gazlı ve asitli içeceklerin tüketimi en aza indirilmeli, bu maddelerin alınmasından sonra ağızdaki asit seviyesinin dengelenmesi için su içmeye özen gösterilmeli.

Daha ileri vakalarda ise klinik uygulamaların ön plana çıktığını belirten . Koyuncuoğlu, “Flor, hassasiyet giderici ajanlar ve lazer uygulamaları yapılabilir. Dişte ve kök yüzeyinde madde kayıpları varsa uygun dolgu malzemeleri kullanılarak açık dentin yüzeyleri kapatılır. Ayrıca uygun vakalarda açığa çıkan kök yüzeyleri ağzın başka bir bölgesinden alınan dişeti ile kapatılarak diş hassasiyetin önüne geçilebilir” dedi.

DİŞ HASSASİYETİNİ ÖNLEMEK İÇİN NELER YAPILMALI?

Dr. Koyuncuoğlu’nun verdiği bilgiye göre, tekrarlayan diş hassasiyetini önlemek için günde iki kez, yumuşak kıllı bir diş fırçası ve flor içeren bir diş macunu ile dişler fırçalanmalı. Ayrıca günlük olarak diş ipi/arayüz fırçası ile dişlerin ara bölgeleri temizlenmeli. Ağız bakım ürünlerinin hatalı kullanımı (travmatik fırçalama) ile sert fırça ve aşındırıcı diş macunları kullanımından kaçınılmalı, daha ileri problemlerin önüne geçmek için ise mutlaka düzenli olarak diş hekimine gidilmeli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.