Diş Beyazlatayım Derken Sorunlarla Karşılaşmayın

Dişlerini beyazlatarak gülümsemelerini daha parlak ve çekici bir hale getirmek isteyenlere küçük bir uyarımız var. Birçok kişi amatör beyazlatıcı ürünleri kullandıktan sonra diş etlerinde tedirgin edici bir hassasiyet hissetmişlerdir.Özellikle dişlerinizde dolgu, kron ya da diş eti iltihabı varsa beyazlatma işleminin uygun olup olmayacağı konusunda mutlaka işçinizle danışmalısınız.

Kozmetik dişçilikte son trend herkesin daha parlak ve çekici gülümsemelere sahip olması yönündedir  Aslında Amerikan Kozmetik Dişçilik Akademisi, dişçilere giden hastaların büyük bir çoğunluğunun yalnızca dişlerinin bembeyaz olmasıyla ilgilendiklerini açıklamıştır.

“Son beş yılda diş beyazlatıcı ürünleri kullanmak isteyen tüketici sayısında yüzde 300′lük bir artış söz konusu olmuştur,” diyor Wisconsin’li dişçi Christian Kamer.

Bununla birlikte beyazlatıcı bantlar, jetlerle diş macunları gibi herkesin kolaylıkla satın alabileceği bu yeni ürünler her hafta satış rekorlar kırmaya ve yıllık satış miktarları da milyarlarca dolarla ifade edilmeye başlamıştır.

“Diş yüzeyindeki yemek artıkları ve bakterilerin oluşturduğu yabancı maddeler ve diş taşlarıyla dolu bir ağızda dişlerin beyazlatılma işleminden önce baştan aşağı temizlenmesi gerekmektedir,” diye vurguluyor Dr. Kammer.

Dişçinin yapacağı beyazlatma işlemiyle evde sizin yapacağınız işlem arasında çok önemli farklılıklar vardır. Dişçinin muayene-hanesindeki beyazlatıcı maddeler fiyatları 350 ile 600 dolar arasında değişen oksijenli sular kullanılarak gerçekleştirilirken evde kullanılanların fiyatı bunların ancak yansı kadardır. Eczanelerden herkesin alabileceği ürünler, içinde çok daha az miktarda oksijenli su bulunan solüsyonlar olup fiyatla 15 ile 40 dolar arasında değişmektedir.

“Amatör olarak dişlerini beyazlatmak isteyenler için eczanelerde satılan bu ürünler işe yarayabilir ama onunla dişçilerin ki kadar etkili ya da güçlü olmadıklarımın bir süre sonra dişçiye giden has­talar söylemektedirler,” diyor Dr. Kammer. Eczanelerden ya da marketlerden satın alınan beyazlatıcı ürünlerin diş minesine ciddi zararlar verebileceğini de sözlerine ekliyor, Dr. Kammer.

Güney California Üniversitesinde yapılan bir araştırma evde yapılan bir haftalık beyazlatma işleminden sonra hastaların yüzde 54′ünde diş etlerinde hafif hassasiyet, yüzde 8′inde or­ta dereceli hassasiyet ve yüzde 4′ünde de ciddi hassasiyetin söz konusu olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.