Damar sertleşmesinin nedenleri

Damar sertleşmesinin nedenleri

Vücudumuzun her bölgesinde damarlar bulunmakta ve bu damarlar almış oldukları temiz kanı hücrelere taşıyarak vücudumuzun daha dinç çalışmasına muavenet ederler. Damarlarda kimi vakit çatlama, iltihaplanma, tıkanıklık, genişleme ya da sertleşme sorunları husule gelebilir. Bu makalemizde damar sertleşmesi nedenleri hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

Damar sertleşmesinin sebepleri

Damar sertleşmesinin ara sıra yaşla bazen de öteki afiyet sorunlarıyla alakası bulunmamaktadır. Yağ ve kolesterol birikiminden nedeniyle damar çeperlerinde sertleşme ortaya çıkabilir. Daha ilerleyen dönemlerde ise organ ve dokulara yeterince kan taşınamadığı için sorun daha ciddi problemlere yol açar. Damarlar çeşitli nedenlerle zarar görsellerde sorunlu kısımda kan hücreleri kolesterol ve yağ birikerek damar sertliğini ortaya çıkartır ve bu durumda hem damar daralması olduğundan organlara kan akışı azalır.

Damar sertleşmesi uzun süreli problemler aralarında yer almakta ve genel olarak kökeni çocukluk dönemlerine dayanmaktadır. Belirli nedeni iyice bilinmese de, damar içi dokunun zedelenmesi ile ortaya çıktı düşünülür. Diyabet hastalığının, kolesterol fazlalığının ve sigara kullanımının tetiklediği bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.